30. října 2008 11:48 Lidovky.cz > Sport > Názory

Nedostatek mladých v extralize? Zmýlená neplatí

Asistent trenéra hokejové Sparty Marian Jelínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asistent trenéra hokejové Sparty Marian Jelínek. | foto: ČTK

PRAHA Je to neustálý stesk: Mladých, kvalitních hokejistů je v extralize pramálo. Na první pohled to tak možná vypadá. Zdá se, že i zkušení navrátilci mladé utlačují. To je však omyl! Detailnější pohled ho odhalí.

Důvody, proč je mladíků v lize relativně dost, jsou dva:
Tím prvním je fakt, že Evropa a potažmo extraliga má za sebou boom poslední dekády, kdy mladíci nebo ještě spíše děti už v 16, 17 letech "prchali" za moře. Jenže ta doba minula. Když se dnes podíváme na soupisky extraligových celků, je tam mladých hokejistů (ročníky 86 a mladší) více jak 70!  Často přitom jde o mladíky, kteří již mají nějaké ostruhy. Příklad? Takový Jakub Šindel z Plzně má na svém kontě ve 22 letech 53 extraligových gólů.

Mnozí mladící, kteří před lety odešli v dětském věku do zámoří, se navíc nyní vrací spolu se zkušenými mazáky.  Jen si vezměte Jakuba Kováře či Michala Neuwirtha. To jsou kluci, kterým je kolem dvaceti. Pak je tu generace navrátilců ještě o pár let starších. Ta to má složitější, v zahraničí pobyla možná o dva, tři roky déle než bylo nezbytně nutné. Až na pár výjimek totiž platí, že juniorské soutěže za mořem nedají mladému klukovi to, co kvalitní evropská soutěž.

A druhý důvod? NHL v posledních letech utrpěla ve své dominanci a nedotknutelnosti několik ran. Evropské ligy se zkvalitnily, jsou zde nyní KHL a hokejová Liga mistrů. Paradoxně tomu pomáhají i návraty zkušených borců typu Jágra, Výborného, Straky, Modrého, v Rusku Morozova, Jašina či Svitova. Mladí najednou stojí před otázkou: Mám hrát v zámoří mezi stejně starými kluky, nebo v Česku po boku Výborného, Modrého či Straky? Zvlášť když mazáci dávají svým nástupcům školu života i mimo led - učí je profesionalismu.

Díky tomu Evropu přestala přehlížet i další důležitý faktor: hokejové agenty. Také on se nyní musí ptát: Má smysl kluka cpát do zámoří a tam se o něj starat se vším všudy, nebo jej nechat tady, kde to zná a počkat pár let? Navíc, když šance na prosazení komplexního hráče je v zámoří mnohem vyšší? Odpověď není příliš složitá. Příklady vidíme všichni: Hemský, Sobotka, Hudler, Průcha, Olezs - to jsou jména, která svůj výstup na hokejový olymp neuspěchala a nyní za to sklízejí ovoce.

Co je teda pro mladého hráče nejlepší? Podle mne univerzální odpověď neexistuje. Každý člověk, takže i každý hokejista, je jiný. Hráč by měl jít za svým cílem postupně, protikladem k takovému tvrzení mohou být jen ti skutečně výjimeční, například Jarda Jágr nebo nyní Ovečkin s Crosbym. Po této stránce bude zajímavé v extralize pozorovat takzvanou "Růžičkovu školu" postupného  vývoje u hráčů jako jsou Horák, Kovář, Vladimír Růžička mladší či Mrňa a na druhé straně mladé navrátilce Neuwirtha, Gulašiho, Bahenského, Hromase anebo Látala.

Která parta bude úspěšnější? To ukáže až čas.


Marian Jelínek, asistent trenéra HC Sparta Praha, Lidovky.cz