Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nekopejte do Čecha. Pozitivní vzor není kult osobnosti

Sport

  12:45
PRAHA - Tak se České televizi zase něco povedlo. Zřejmě proto, aby se vyhnula nějakému nudnému Ein Kessel buntes, jak jsme na ně zvyklí, nebo spíše, aby do obávaného koktejlu přinesla něco, co diváka trošku vytrhne z jeho pohody v pohodlném gauči, vzali si na předávání Sportovce roku posilu z politické redakce. Jak to dopadlo, víme všichni.

Petr Čech a John Terry - ikonické duo, které vedlo Chelsea k titulům. foto: Reuters

Nepřísluší mi hodnotit míru vkusu, se kterou je pan Železný a jeho výkon během celého večera propírán, zajímá mě hlavně jeho střet s Petrem Čechem. Tedy s hráčem, který je považován již několik let za jednoho z TOP 5 brankářů na celém světě. To ostatně dokazují i různé ankety a řada trofejí, které plzeňský rodák za dobu svého působení posbíral. Kolik takových Čechů, kteří patří ve své profesi k absolutní špičce, u nás máme?

Jenže když pan Železný následně svůj nedostatek úcty k člověku, který prokazatelně něco dokázal, glosuje trapnou větou "nechci se podílet na kultu osobnosti", otvírá se mi pověstná kudla v kapse. Pan Železný si asi nevybavuje, jak se tvořily kulty osobnosti. Nedotknutelné a nedosažitelné.

Čech jistě není dokonalý. To se všeobecně ví a ostatně každá chyba mu byla omlacována o hlavu až do zblbnutí. Ještě že má chudák tu helmu. Pan Železný je ze svého studia zvyklý na kdejaké šíbry, tomu rozumím, ale když něco hodnotí, měl by vylézt ze svého politického brlohu a přesvědčit se o tom, co je skutečně zač ten, koho uráží, přemýšlet o tom, že je to taky jenom člověk a nerozveselí ho, když mu "vtipně" tvrdíte, že je na odpis. A že to může mít vliv na jeho život.

Zase znovu je to jen o české malosti, která nás vhání do těchto situací. Neschopnosti ocenit kvality a osobnost. Vůbec mi nejde o hranice humoru, přestože hora urážek směrem k české sportovní elitě lze rozhodně nahrnout s větší mírou vkusu.

Podle mého názoru je potřeba zmínit i fakt, že někdo jezdí trávit své volno (a na rozdíl od hráčů z Gambrinus ligy, kteří odpočívají zhruba čtyři měsíce v roce, hráč elitního anglického klubu odpočívá jen zhruba měsíc) do Česka, kde se věnuje dětem, bez nároku na honorář. Pozitivní zprávy se ale v politické redakci ČT jaksi nenosí. Naopak kydání hnoje do všech stran zřejmě ano.  

Nene, Čech nemá zapotřebí budování kultu osobnosti. Sám o sobě, svým přístupem k práci, svými postoji i vystupováním a sportovním duchem by nám všem měl být vzorem. Naštěstí pro velkou skupinu - a to jsou právě ti caparti – už vzorem je. Ať se to panu Železnému líbí, nebo ne.