26. března 2008 10:39 Lidovky.cz > Sport > Názory

Není to jen v plavkách

Francouzský kraulař Alain Bernard. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský kraulař Alain Bernard. | foto: PATRICK HERTZOG

PRAHA Čtrnáct rekordních zápisů, z toho třináct v nových celotělových plavkách LZR Racer od firmy Speedo. Právě tolik světových plaveckých rekordů, z nich šest na právě ukončeném evropském šampionátu v Eindhovenu, padlo od 16. února. Tento počet ve spojení se jmenovanými plavkami znepokojil činovníky mezinárodní federace FINA.

„Objevily se názory, že tyto plavky se podobají spíše těm triatlonovým, které jsou tenčí. Jsou tu nejasnosti ohledně odporu vody, ty musíme prověřit,“ nechal se slyšet výkonný ředitel FINA Cornel Marculescu. Byť plavky představitelé FINA loni oficiálně schválili, má se o nich jednat na dubnovém MS v krátkém bazénu v Manchesteru.

„To dost dobře nechápu. Když už plavky schválili, tak si neumím představit, co s tím. A nezdá se mi, že by světové rekordy padaly jen kvůli plavkám,“ říká trenér Jaroslav Strnad, jehož svěřenec Jiří Jedlička se nyní na ME v Eindhovenu šestým místem na prsařské stovce postaral o nejlepší český výsledek.

Podle Strnada používala v Eindhovenu nové plavky nejméně polovina startovního pole. „Na partiích, kde je největší obtékací odpor, tedy na zadnici a na bocích, u žen i na prsou, mají ty plavky krapet jinou vrstvu, ale nemyslím, že by to hrálo zásadní roli. Že v olympijském roce přibývá rekordů, je běžná věc,“ tvrdí zkušený kouč.

Podle Strnada neobstojí ani argument funkcionářů FINA, že plavky stojí 550 dolarů a ne všichni si je mohou dovolit. „Není to sice málo, ale podobné to bylo i předtím.“

Bernard - svalovec v bazénu
Nejznámějším plavcem, který nové plavky používá, je francouzský kraulař Alain Bernard, který v Eindhovenu dvakrát překonal světový rekord na stovce a jednou na poloviční trati.

„Loni jsem ho viděl na závodech v Portugalsku. Už tehdy byl rychlý, ale ne tolik. Za rok se velmi změnil, a nejen pokud jde o rychlost -získal hodně svalové hmoty, například tak vypracovanou dolní partii zad jsem ještě u plavce neviděl. Je velmi svalnatý, ale plave krásně,“ uvádí Strnad na adresu rekordmana s postavou kulturisty.

Žádné podezření prý v souvislosti s Francouzem nepojal. „Možná se někde něco používá, ale dokud sportovec prochází kontrolami, nelze o něm říct nic špatného. A Bernard byl v Eindhovenu na testech vícekrát. Jeho svalová hmota mě zaujala, ale pozor - v plavání můžete dosáhnout velkého nárůstu síly i za tři měsíce.

A jestli Francouzi změnili přípravu... Celé jejich plavání totiž zaznamenalo velký pokrok. Teď byli hodně vidět, udělali kus práce,“ pokyvuje hlavou. O vzestupu francouzských plavců svědčí i skutečnost, že papírově by nyní na ME měli na účast čtyř svých kraulařů ve finále stovky. „Jenže už do semifinále mohou postoupit jen dva plavci z jedné země,“ připomíná Strnad. A jak tedy podle něj dopadne „kauza plavky“? Je to mnoho povyku pro nic? „Spíš bych řekl, že je to pozdní povyk,“ myslí si.