Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová Koukalová nejede na MS. Hloupost! Rozhodovat by měla forma, ne strach

Sport

  12:00
PRAHA - Dvě zlata a jeden bronz ze tří individuálních závodů na juniorském mistrovství Evropy. Takže téměř stoprocentní úspěšnost a prokázání výborné aktuální formy. Přesto Markéta Davidová, která je i kvůli zřetelné podobě přirovnávána ke Gabriele Koukalové, na světový šampionát dospělých nepojede. Zvláštní je volba českých trenérů i kvůli tomu, že po celou sezonu nemohou najít čtvrtou ženu do štafety.

Markéta Davidová při stíhačce na ME juniorů. foto: ČTK

Nové Město na Moravě opustila dvacetiletá česká biatlonistka v neděli se zlatem ze sprintu a stíhacího závodu a s bronzem z vytrvalostního závodu. To je forma jako hrom!

Čeští biatlonové naděje září: titul z ME slaví po Davidové také Žemlička

Přesto na světový šampionát dospělých do rakouského Hochfielzenu, který začíná v sobotu, Davidová nepojede.

A důvod?

Čeští trenéři se ji rozhodli na šampionát seniorek nevzít kvůli přípravě na juniorské mistrovství světa v Osrblie, kterém přitom začíná až za 16 dní. S dovětkem, že na seniorský šampionát má ještě čas a že by ji brzký vstup mezi seniorky mohl ublížit.

Velmi zvláštní rozhodnutí.

Seniorské MS by přeci mělo dostat před juniorským šampionátem automaticky přednost. Zvlášť pokud Davidová v juniorské kategorii exceluje.

Vždyť například náctiletí Jaromír Jágr, Robert Reichel a Robert Holík vytvořili v roce 1990 kompletní útočnou formaci na seniorském MS ve Švýcarsku, Tomáš Rosický jel na EURO 2000 do Nizozemska v devatenácti letech.

Trenéři tehdejších reprezentačních týmů Pavel Wohl a Karel Brückner tehdy neuvažovali tak, že mají mladíci ještě na šampionát dospělých čas. Naopak využili jejich aktuální formy a nechali je, aby se mezi dospělými nejn otrkali, ale aby národnímu týmu pomohli.

Radost vítězné Markéty Davidové.

Navíc kouč ženského týmu Zdeněk Vítek verdikt trenérského štábu nevzít Davidovou do Hochfielzenu oslabil větou, že pokud by měly nominované biatlonistky špatnou formu nebo onemocněly, úspěšnou závodnici z ME juniorů by do štafety vzal.

Davidová se tedy sice bude připravovat na MS juniorek, zároveň však musí být připravena na to, že v závěru příštího týdne odjede do Rakouska, kde pojede s českými ženami štafetu.

A to jí na klidu jistě nepřídá.

Sama Davidová se sice vyjádřila, že neví, jak by se na seniorském šampionátu cítila, kdyby ji ale postavili trenéři do sprintu, eventuelně vytrvalostního závodu, mohla by shodit nervozitu a ve štafetě pomoci českému týmu k medaili.

Vždyť vedle trojice Koukalová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková čeští trenéři v této sezoně marně hledají čtvrtou závodnici, protože Lucie Charvátová vždy jela ve štafetě minimálně na jedno trestné kolo a vždy tím připravila štafetu o šanci na medaili.

Sama navíc přiznala, že ji účast ve štafetě stresuje, takže by byla ráda, kdyby už ji trenéři do ní nenasazovali.

Markéta Davidová při stíhačce na ME juniorů.
Markéta Davidová při stíhačce na ME juniorů.

A navíc mají výhodu v tom, že už si Davidová štafetu v ostrém závodě vyzkoušela. Sice musela jet v německém Ruhpoldingu také na trestný okruh, vyzkoušela si, jaké to je nést zodpovědnost za úspěch týmu.

To, že má dvacetiletá juniorka obavy, jak na seniorském MS uspěje, lze pochopit. Ale to, že mají strach ji mezi dospělé nasadit její trenéři, už méně.

Zvlášť když by to pro ni byl ideální test před olympijskými hrami v Pchjongčchangu, kam by příští rok podle aktuálních výsledků měla jet.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete