Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Objeví NHL nového Jágra?

Sport

  20:24
PRAHA - Dokáže vůbec někdo z českých hokejistů nahradit "nenahraditelného" v NHL Jaromíra Jágra? Může se mu to povést už v této sezoně? O tom před sezonou diskutovali jak odborníci, tak fanoušci.

Crosby - fenomén Pittsburghu. foto: AFP

Dokáže vůbec někdo z českých hokejistů nahradit "nenahraditelného" v NHL Jaromíra Jágra? Může se mu to povést už v této sezoně? O tom před sezonou diskutovali jak odborníci, tak fanoušci.

Odpověď není jednoduchá. Záleží také na úhlu pohledu. Pokud vezmeme čistě zisk bodů za góly a asistence a sběr ocenění, jsou Jágr a s ním i další modly Lemieux či Gretzky v současnosti nenahraditelní. I proto, že se nyní již nehraje tak ofenzivní a otevřený hokej jako dříve, těžko je někdo v nejbližších 10-20 letech překoná.

Pokud ovšem budeme hledat budoucí tvář NHL z hlediska mediálního zájmu, popularity u fanoušků či předváděných "kouzel" na ledě, adepty na uvolněný trůn najdeme. Z celosvětového hlediska jsou to neustále omílaná jména jako Sidney Crosby, Alexander Ovečkin či Jevgenij Malkin. A Češi? Napadají mne jména Martin
Havlát, Aleš Hemský z ostřílených borců střední generace či mladící Vladimír Sobotka s Tomášem Fleischmannem.

U jména Martina Havláta se zastavím. Ne nadarmo jej za svého nástupce označila samotná slavná "osmašedesátka". Bohužel, přes veškerý hokejový talent se u tohoto hráče projevuje ještě jeden důležitý faktor - chatrné ZDRAVÍ. Právě s ním má Martin největší problémy. Obdobných příkladů, kdy slávu  hokejisty negativně ovlivňují častá zranění,však najdeme v nedávné historii NHL desítky! Stačí jmenovat vzorový přklad za všechny - Petera Forsberga. Zranění kotníku ovlivnilo také loňskou sezónu Sidney Crosbyho. A několik hokejových let musel kdysi ze zdravotních důvodů "odpískat" i slavný Mario Lemieux.

Proto by si současní nadějní mladí hokejisté měli uvědomit, že v první řadě musí pečovat o své tělo, aby bylo zdravé a vydrželo nápor téměř sta zápasů NHL v jedné sezoně. Tělo je pro sportovce, potažmo hokejisty vlastně  jakési jejich s.r.o., tedy firma,  nad jejímž chodem bdí. Jágr a Gretzky to pochopili a zároveň měli štěstí, že se jim vyhly zdravotní faktory, které nemohli ovlivnit.

I proto se stali jedinečnými.

Autoři:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...