14. dubna 2008 8:02 Lidovky.cz > Sport > Názory

Opatrní panteři

Slavná fotografie sprinterů Tommieho Smithe a Johna Carlose z roku 1968. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavná fotografie sprinterů Tommieho Smithe a Johna Carlose z roku 1968. | foto: ČTK

PRAHA Ta fotografie patří k nejslavnějším v celé historii olympijských her. Na stupních vítězů stojí dva atleti tmavé pleti, ale místo radosti ze zisku medailí se upřeně dívají do země. Na jejich vztyčených pažích, zaťatých v pěst, jsou černé rukavice. Sprinteři Tommie Smith (zlato na 200 metrů) a John Carlos (bronz) tak v roce 1968 na olympiádě v Mexiku protestovali proti diskriminaci černých Američanů v USA.

Jejich gesto bývá v poslední době často zmiňováno v souvislosti s možnými politickými projevy sportovců na letošních OH v Pekingu. Co tedy svým možným nástupcům radí Smith s Carlosem?

Hlavně opatrně, nabádají. Oba totiž byli po svém gestu vyloučeni z amerického týmu i z olympijské vesnice. Po návratu do USA čelili oni i jejich rodiny výhrůžkám. Sláva a peníze šampionů se jim vyhnuly velkým obloukem.

Ano, ale to bylo v roce 1968, a teď jsou jiné časy, mohl by leckdo namítnout. Smith má opačný názor. „Myslím, že Mezinárodní olympijský výbor by sportovce potrestal tvrději než nás,“ říká. „Tohle je nejvíc zpolitizovaná olympiáda v historii,“ varuje.

Čtyřicet let, a žádná změna k lepšímu. Když k opatrnosti nabádají největší rebelové v historii OH, je to výmluvný signál.