5. června 2015 8:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Končí profesor české školy chytrosti. Ale proč má Patera žáky jen v zámoří?

Pavel Patera se raduje z gólu na zlatém mistrovství světa 2001 v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Patera se raduje z gólu na zlatém mistrovství světa 2001 v Německu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Česká ulička, česká brankářská škola, česká chytrost... Jak rádi býváme na tato okřídlená spojení hrdí. Synonymem toho posledního z uvedených byl v našem hokeji Pavel Patera a jeho legendární „blue line“.

Její centr se v úterý rozhodl ukončit kariéru, což se sice dalo očekávat, přesto to musí být fanouškovi líto. 

„Takového hráče, jako byl Pavel, už bohužel nemáme,“ povzdechl si i trenér Luděk Bukač.

S Paterou je spojena skvělá éra českého hokeje z přelomu tisíciletí. A nejen díky mnoha medailím, k nimž výrazně pomohl.

Pavel Patera se obtiskem dlaně zvěčňuje pod fotografií naganských šampionů
Pavel Patera s dětmi

Právě Patera se svou formací totiž předváděl divákům překvapivé kombinace založené na technice a nápaditosti, které zároveň dokázal vytáhnout z rukávu v pravý čas.

Tyto vlastnosti českým výběrům v posledních letech často bytostně chybějí, což se většinou snažíme zamaskovat alibistickými řečmi, že dneska se už hokej hraje jinak. Přitom je vidíme paradoxně například u Kanady či USA, tedy týmů, jimž jsme se ještě nedávno vysmívali, že při hře používají spíš svaly než hlavu.

Snad nám tedy někde noví Paterové brzy vyrostou. Pro český hokej by to bylo moc dobře.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz