Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podivný polopravdozvěst. Je opravdu Zacha hokejovým spasitelem?

Sport

  13:11
PRAHA - Takové haló okolo národního výběru do dvaceti let český hokej nepamatuje. Může za to jediný muž – Pavel Zacha starší.

Souboj u hrazení. David Kaše vs. Luca Hischier. foto: ČTK/AP

Otec ještě nezletilého jmenovce se dva dny po vyřazení Čechů ve čtvrtfinále mistrovství světa se Slovenskem tvrdě obul do trenéra Přerosta. Na svém blogu vylíčil skandální praktiky nejen v juniorské reprezentaci, ale i v celém mládežnickém hokeji a postěžoval si, že jeho koncepci řešení dosud nikdo ze svazu řádně nevyslyšel.

Jen pro připomenutí, o kom je řeč – že bude malý Pavel hrát NHL, rozhodl Zacha starší ještě před synovým narozením. Svému snu podřídil úplně (vážně úplně) vše. Vymyslel si revoluční způsob výchovy zaměřený na vrcholový úspěch s vlastními dětmi, který nazval kamevéda, a ve světě nemá obdoby.

Zacha se odvolává na to, že jeho pohled sdílí i uznávaný kritik českých poměrů Jaroslav Holík. Ano, Holík skutečně mluví o všudypřítomné protekci a laxním tréninku. I on však například neustále zdůrazňuje nutnost školního vzdělání, stejně jako na to apeloval v rozhovoru pro Lidovky.cz další zlatý trenér Josef Augusta.

ČTĚTE TAKÉ

Zacha šel v podřízení sportovnímu úspěchu i za tuto hranu. Po synově ukončení základní školy vnímá studium jako zcela podružnou záležitost. „Za úspěšnou maturitu budu považovat to, když bude Pavel v prvním kole draftu NHL,“ prohlásil před rokem hrdě pro Novinky.cz.

O tom, že mládežnický hokej nefunguje ideálně, není pochyb. Je však právě tento revolucionář tím pravým nositelem spásné pravdy? Verzi jeho drbů už popřeli i někteří hráči. Zachovu pravdu je třeba dělit minimálně dvěma, pak může být užitečná.