Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peking očima Martina Němce

Sport

  19:26
PEKING - Na závěr čínské paralympiádě se český sportovec Martin Němec svěřil se svými dojmy z Pekingu. Díky českému paralympijskému týmu si je můžete přečíst také na serveru lidovky.cz.

Český paralympijský atlet Martin Němec v akci. foto: ČTK

Z Pekingu jsem toho moc neviděl. Byl jsem na náměstí Tian An Men, v Letním paláci, v Zakázaném městě. Jsou to takové rozlehlé turistické atrakce. Obyčejný pekingský život jsem nepoznal. Paralympijská vesnice a sportoviště jsou uprostřed mrakodrapů s rozlehlými čtyřproudovými silnicemi. Čínský život určitě vypadá jinak. 

Loni jsme byli na Tchaj-wanu. Tam to bylo něco úplně jiného. Hotel jsme měli uprostřed města. Člověk vyšel ven a byl přímo v uličkách mezi spoustou obyčejných Číňanů. Atmosféra byla úplně jiná. V Pekingu je to takové sterilní.

Když paralympiádu porovnám s Aténami, je to tu lepší. Mají vše dobře zorganizované. Stadióny jsou blízko vesnice, takže člověk může jet povzbudit kamarády a cesta zpátky netrvá dlouho. Vesnice je v rovině, což v Aténách také nebylo. Ale myslím, že daleko lepší to bylo v Sydney. Australané totiž rozumí sportu. Bylo to příjemné, na ulicích se s námi bavili. Nebyly tam komunikační bariéry, u Číňanů to s angličtinou není moc slavné.

Dobrovolníci mají striktní předpisy, kterých se za každou cenu drží. Někdy je to o nervy, když musím jít vchodem, který je jen o dva metry dál, a jinou brankou mě prostě nepustí. Jsou milí a úslužní, ale občas takoví zkostnatělí.

Autoři:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
LOGISTIK PRO MEZINÁRODNÍ SPOLEČNOST (35-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat