3. dubna 2008 14:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Pokles svádí král na lýtko

Ronaldinho - míčový kouzelník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ronaldinho - míčový kouzelník. | foto: AFP

BARCELONA Jeho jméno znamenalo synonymum pro fotbalovou vynalézavost a eleganci. Ronaldinhova kouzla s míčem obdivovali všichni – spoluhráči, trenéři, fanoušci i soupeři. Nikdy nemizící úsměv s vyčnívajícími zuby na tváři brazilské hvězdy ve službách FC Barcelona však v posledních měsících ztuhl. Elán dvojnásobného držitele ceny FIFA pro nejlepšího hráče světa vyprchal.

Kde hledat příčiny Ronaldinhova tápání? V katalánském velkoklubu ho skrývají za rozporuplné informace o zranění lýtka. „Důkladná vyšetření neodhalila žádné zranění,“ oznámila třeba Barcelona v prohlášení před březnovým utkáním s Almeríou.

Číslo 23 ale na soupisce znovu chybělo a klubové zdroje upřesnily, že se Ronaldinho bude dál léčit. „Ronaldinhova zranění jsou pouze v jeho hlavě. Proto bude docházet na speciální terapii,“ snažil se dešifrovat zamotanou situaci server Sport.es. Jaký rozdíl proti situaci z konce roku 2005. Ronaldinho držel nad hlavou Zlatý míč, měl před sebou ceněný „double“, tedy titul v Lize mistrů i španělské nejvyšší soutěži.

"Je na něm, jestli bude hrát zleva nebo zprava, jestli se bude stahovat pro balony. Ještě mě od začátku sezony ani jednou nezklamal,“ rozplýval se tehdy barcelonský trenér Frank Rijkaard.

Také Ronaldinho mluvil výhradně o své jediné vášni. "Fotbalem žiju 24 hodin denně. I po tréninku, cestou na stadion, když spím nebo jím, dýchám fotbal.“ První velké zklamání v přímočaré Ronaldinhově cestě na Olymp přišlo na mistrovství světa 2006. Šampionát v Německu měl patřit jemu, ale realita za očekáváním hodně pokulhávala. Po namáhavé sezoně se brazilské eso vláčelo po trávníku jako svůj vlastní stín. Po vyřazení ve čtvrtfinále zklamaní fanoušci zdemolovali sedmimetrovou sochu svého idolu v městě Capecho.

Ronaldinho si oddechl a v barcelonském dresu se postupně začal vracet zpátky do starých obrátek. Ani jeho 23 gólů nepomohlo Rijkaardovu mužstvu obhájit ani jednu z dvou trofejí vybojovaných v předchozí sezoně. Minulé léto se z Ronaldinhova okolí začaly vynořovat nepříliš povzbudivé zprávy. Devětadvacetiletý mozek barcelonské hry údajně trpěl nadváhou a spíš než dohánění kondice ho zajímal noční život na diskotékách. "Jsme dospělí. Když bude chtít, proč by nemohl vyrazit za zábavou. Pokud se opije, není to správné. Ale lehčí pití neuškodí nikomu,“ zastal se spoluhráče obránce Gianluca Zambrotta.

Probudit spící klenot se Rijkaard pokusil tím, že Ronaldinha několikrát vynechal ze základní sestavy. Ani dřív nemyslitelný krok nepomohl. Podle brazilského reprezentačního trenéra Dungy schází někdejšímu fotbalovému králi hlavně výbušnost. "Ronaldinha na vrcholu fyzických sil je totiž nemožné zastavit,“ vyslovil Dunga starou známou pravdu. Nejen on si určitě přeje, aby brzy znovu začala platit.