Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

Proč Češi školili Slováky

Ján Lašák v dresu slovenské reprezentace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ján Lašák v dresu slovenské reprezentace. | foto: ČTK

PRAHA Z federálního derby dvou hokejových národů se stala hra české kočky se slovenskou myší. Proč Češi smetli soupeře, který stejně jako oni dostal školení již od Kanady?

Odpovědi na tuto otázku jsou dvě. Za prvé: Češi se dokázali z tvrdé kanadské lekce rychle poučit. Již po prohraném zápase se neschovávali za fráze, ale přiznali, že je Kanada jasně přehrála. Stejně tak věděli, v čem byl zakopaný pes porážky – špatný pohyb, zdlouhavý přechod do útoku, slabý tlak před brankou soupeře. A zatímco na tom posledním je ještě potřeba zapracovat, první dva aspekty hry se proti Slovensku změnily.

Slováci naopak v porážce od Kanady viděli všechno jiné, jen ne vlastní selhání. Od úvodního buly střetnutí s Českem bylo zřejmé, že se Filcovi hoši z lekce vůbec nepoučili – naopak. Na konci zápasu s Českem svítilo na kostce nad ledem skóre, které Slovensko ještě mezi hokejovou elitou (od roku 1996) nezažilo. A mohlo být hůře, Slováci hráli žalostně, chyběl jim pohyb, kombinace vázla, o důrazu při bránění se vůbec nedá mluvit.

A za druhé: Kvalita hokejových výběrů Česka a Slovenska je v posledních letech stále více a více rozdílná. Slováci prochází generační výměnou, většina hráčů v současném národním týmu nehraje ve špičkových klubech ani v Evropě, natož v NHL.

Přesto je hra letošního slovenského výběru velkým varováním. Také proto, že nejlepší hráči našich federálních „bratrů“, na turnaji chybí i z jiných, než jen výkonnostních důvodů. Pokud se nic nezmění, může se stát, že na MS 2011 v Bratislavě budou Slováci figurovat jen díky tomu, že jako pořadatelská země budou mít účast na turnaji jistou.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?