Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

Provizorium je strašákem pro ty, kteří nevědí, jak s ním pracovat

Praha 15 hodlá v letošním roce hospodařit  s částkou 196 558 000 Kč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha 15 hodlá v letošním roce hospodařit s částkou 196 558 000 Kč. | foto: Archiv Prahy 15

PRAHA 15   Kvůli stále se zvyšujícím nákladům na výkon státní správy je rok od roku obtížnější sestavit rozpočet v oblasti výdajů.

Výdaje na činnosti vykonávané v přenesené působnosti, tj. na státní správu se stále zvyšují a stát tyto činnosti ze svého rozpočtu nedostatečně městským částem pokrývá. To znamená, že naše městská část, stejně tak jako další, musí ze svých příjmů a vedlejší hospodářské činnosti financovat zajištění dotčené agendy. Tato skutečnost se samozřejmě neblaze promítá v rozpočtu a na kapitálové výdaje pak nelze vynakládat finanční prostředky v potřebné výši.

Praha 15 v tuto chvíli hospodaří v rozpočtovém provizoriu, které bylo nutností vzhledem k průtahům se schvalováním rozpočtu hlavního města Prahy. Nevnímáme to však jako nutné zlo. Provizorium je strašákem pouze pro ty, kteří nevědí, jak s ním pracovat. Malé obce s ním hospodaří zcela běžně. Bylo by problémem pouze ve chvíli, kdy by městská část plánovala nějakou velkou investiční akci ihned z kraje roku. Obvykle ale na leden žádná radnice velké investiční akce nepřipravuje. Některá vedení měst a obcí dokonce s rozpočtovým provizoriem cíleně pracují každý rok. Teprve v lednu mají jasnější představu o příjmech a výdajích.

V rozpočtu, který budeme ke schválení předkládat na nejbližším zastupitelstvu, počítáme, že budeme hospodařit s částkou 196 558 000 Kč.

Největší investice jsou určeny na správu, údržbu a opravy nemovitého majetku, zejména toho, který slouží předškolním a školním zařízením. Dále pak do infrastruktury, opravy komunikací a kanalizací.

V roce 2016 plánujeme z vlastního rozpočtu investovat jeden milion korun na stavební úpravy zázemí a dovybavení kuchyně MŠ Libkovská, pět milionů korun na realizaci hřiště v ZŠ Hostivař a stejnou částku, pět milionů korun, tamtéž na výměnu oken. Mezi další naše investiční priority patří nákup pozemků, vybudování hřiště v Chudenické ulici a nového parkování v Sáňkařské ulici, zastřešení teras v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci nebo rozsáhlá oprava střechy Úřadu městské části Praha 15.

V oblasti školství plánujeme ještě další tři velké investice: osm milionů bude stát výměna boletických panelů v ZŠ Hornoměcholupská, dvanáct milionů potřebujeme na výměnu oken a zateplení v ZŠ Nad Přehradou a sedm milionů na úpravu sportoviště u ZŠ Veronské náměstí. Podmínkou investic v celkové hodnotě dosahující 27 milionů korun je získání dotace z magistrátu, protože v tomto roce nedokážeme na tyto investice dosáhnout z vlastního rozpočtu.

Václav Bílek, Praha 15, místostarosta za ANO

Václav Bílek, Praha 15, místostarosta za ANO

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!