7. prosince 2014 9:30 Lidovky.cz > Sport > Názory

Velmoc, která se nemá čím chlubit. Jak Rusové tak dlouho doping tajili?

Dopingová kontrola v Soči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopingová kontrola v Soči. | foto: Reuters

PRAHA O tom, že se v Rusku protidopingová nařízení obcházejí, si už dlouho štěbetali vrabci na střeše. V tomhle ohledu nejsou zjištění německé televize Das Erste příliš překvapivá.

Překvapivé naopak je, že se ruským funkcionářům a i samotným sportovcům podařilo zneužívání zakázaných látek tak dlouho utajovat. Pokud pomineme zákulisní řeči zasvěcených, jasným ukazatelem je i třeba počet odhalených dopingových případů na olympijských hrách od roku 1968 - zde vede Rusko spolu s Rakouskem.

Už během olympiády v Soči se „provalilo“, že někteří Rusové si pomáhají inhalací xenonu. Ta povzbuzuje tvorbu hormonu erythropoietinu (EPO) v těle a nepřímo tak napomáhá ke zlepšení výkonnosti. 

ČTĚTE TAKÉ

Šéf ruské biologickolékařské agentury to nakonec dokonce potvrdil a pravil, že na tom přece není nic špatného. O tři měsíce později už protidopingová agentura WADA vdechování xenonu zakázala...

Rusko je prostě dopingovou velmocí. Je nejvyšší čas, aby to došlo i šéfům světového sportu a začali nekompromisně trestat. 

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.