13. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Sexismus vs. tradice: Ženy už líbat cyklisty nesmějí. A proč ceny nedávají transsexuálové?

Hostesky letos na Vueltě takto líbat cyklisty nemohli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hostesky letos na Vueltě takto líbat cyklisty nemohli. | foto: ČTK/AP

Současný cyklistický fenomén Chris Froome letos poprvé ovládl Vueltu, průlomový však byl 72. ročník etapového závodu kolem Španělska něčím jiným. Poprvé na něm cyklistům předávali trofeje i muži, závodníci se navíc museli obejít bez tradičních polibků od hostesek.

Že vám přijde líbání na tvář neškodné a tak nějak to už k cyklistice (a dalším sportům) patří? S tím rozhodně nechoďte za vedením Vuelty.

Podle šéfa závodu Javiera Guillena je líbání na tvář staromódní a ponižující. Španělské feministické organizace tak dosáhly svého, bouřit se však začínají fanoušci.

Pokud prý můžou předávat trofeje cyklistům muži, poukazují na to, že stejné právo bylo odepřeno i transexuálům.

Vítěz Vuelty 2016 Nairo Quintana z Movistaru.
Alberto Contador a Chris Froome ještě před startem Vuelty 2017.

U vedení Tour de France či Gira d’Italia naopak budou dál předávat ceny líbající hostesky. Tradice je pro šéfy závodů víc než nařčení ze sexismu.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.