29. prosince 2008 7:12 Lidovky.cz > Sport > Názory

Slavný Josef Masopust je jen jeden

PRAHA Je zajímavé, že se ve špičkové lidské činnosti velmi zřídka dublují stejná jména. Mám na mysli jména jako třeba Antonín Panenka. Znám Jardu Panenku, ten ale u nás v divadle dělá Pí Ár a nemyslím, že by kdy hrál závodně fotbal. Zkuste si to. Třeba Josef Masopust...

Zadal jsem do gůglu Jaroslav Masopust, vylezl mi doktor z ústavu biochemie a patobiochemie. Zadal jsem Jiří a vylezlo mi cosi o spokojenosti nemocných v léčbě s antipsychotiky. Zadal jsem Josef a ejhle, je tam jenom ten jeden slavný.

Možná je plno dalších Josefů Masopustů, ale ten, jak říkají Angličané, Thee, čili Onen s velkým O, je opravdu jen jeden. Stejně tak třeba Pluskal, další slavný fotbalista minulosti. Namátkou z gůglu – Pluskal Jan, mistr Česka žáků, ale v ragby. Svatopluk? Zase jediný. Ale pozor – Karel Gott! Tak to je káva ještě o příčku výš. Zadávám Josef – vylezl Josef Zíma. Zadávám Richard – anglický novinář. Jediné, co reaguje z pop music, je Kamil Emanuel Gott.

Je to už pár let, kdy z rádia slyším rozvernou písničku Jarka Nohavici Tři prasátka jdou, ovšem v podání Karla Gotta. Říkám si – proboha, co to ten Karel má za nápady, ale náhle se tam objevila melodická sekvence, kterou by on nepoužil. Píseň skončila, redaktor zavolal na Bertramku, ozval se Karel Gott a těžce zarýmovaný říkal: Ten člověk přece vůbec nezní jako já.

Zněl! Byl to Kamil Emanuel Gott, vlastním jménem Emanuel Vohnout.

Richard Tesařík, hudebník a herec, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz