22. prosince 2008 10:28 Lidovky.cz > Sport > Názory

Slibné mládí

Fenomenální Phelps.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fenomenální Phelps. | foto: AFP

PRAHA Dají se porovnávat zlaté medaile s vítězstvím třeba v NBA? A může být sprinter Usain Bolt sportovcem roku, když vyhrál tři zlaté olympijské medaile a plavec Michael Phelps osm?

Jenže ne všechna olympijská zlata a vítězství váží stejně. Za některými triumfy je totiž cítit mnohem větší prestiž. A to platí i mimo olympijská sportoviště. Stát se nejlepším fotbalistou planety je obtížnější než získat titul nejlepšího badmintonisty světa.

Jenže dál už je to těžší. Pro někoho může být nejlepší Tiger Woods, který vyhrál nejtěžší turnaj roku US Open, přestože čtyři dny po hřišti kulhal se zraněným kolenem, pro jiného zase Cristiano Ronaldo, jenž v dresu Manchesteru sází jeden gól za druhým.

Lidové noviny zvolily nejlepším sportovcem roku Usaina Bolta, protože dokázal posunout hranice lidských schopností o pořádný kus dál, a navíc dokázal nadchnout diváky po celém světě, což je v podstatě hlavní úkol profesionálního sportu. Proto mu náleží titul sportovního krále.

Jedna věc je zajímavá, letošní rok patřil mladíkům, vždyť nikomu z první pětice žebříčku ještě nebylo ani pětadvacet let. Rozhodně tedy je na co se těšit.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 33 000 - 37 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz