Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teror fotbal neporazí? Jen fráze, hráči Dortmundu posloužili především byznysu

Sport

  16:16
PRAHA - Ve středu večer se uskutečnilo první čtvrtfinále Ligy mistrů mezi Dortmundem a AS Monako, které ovládli hosté 3:2. Souboj se odehrál pouhých 24 hodin po teroristickém útoku na autobus domácích hráčů. Bylo rozhodnutí pustit oba týmy do boje správné?

Hráči Dortmundu po zápase Ligy mistrů proti Monaku. foto: Reuters

V úterý večer ta zpráva otřásla celým Německem a také fotbalovým světem. Jak později vyšlo najevo, autobus fotbalistů Borussie Dortmund se stal cílem teroristů. Jen shodou náhod vyvázl z útoku celý tým nezraněný s výjimkou obránce Marka Bartry, který musel se zlomenou rukou a střepy v ruce na operaci.

Dortmund se zlobí: Jako by na nás hodili jen pivo. UEFA: Vše jsme s nimi konzultovali

Ještě před tím, než vyšly najevo všechny skutečnosti o útoku, rozhodlo vedení evropského fotbalu (UEFA) o tom, že se duel přeloží na středu a odehraje se v 18:30 hodin.

„Rozhodnutí hrát bylo učiněno v úterý večer na stadionu Dortmundu za plné podpory a souhlasu klubů i úřadů,“ citovala ve čtvrtek ráno agentura AP mluvčího UEFA Pedra Pinta. „Se všemi jsme byli v kontaktu a nikdo ani jednou nenaznačil, že by týmy nechtěly nastoupit,“ dodal.

Je otázkou, čemu pan Pinto říká večer, pravdou je, že o přeložení na středu bylo rozhodnuto ještě před původně plánovaným termínem výkonu, tedy v úterý ve 20:45 hodin. Šéf vestfálského celku Hans-Joachim Watzke prohlásil, že zápas se odehraje, protože fotbal nechce ustupovat terorismu.

Dle vyjádření z kabiny jeho vlastního klubu to ale vypadá, že na pocity těch, kterých se situace dotkla nejvíce – tedy hráčů a realizačního týmu – se přes všechny hezké řeči nikdo neptal.

Anketa

Mělo se hrát utkání Ligy mistrů Dortmund vs. Monaco už necelých 24 hodin po teroristickém útoku na autobus domácích?

Ano 77
Ne 328

Z pohledu byznysu možná ještě trochu pochopitelné, z hlediska lidského – ze který se vždy všichni v těchto chvílích schovávají – pokrytecké a odporné.

Schválně, jak dlouho se dávají dohromady lidé, které přepadne třeba na ulici útočník s nožem? Nebo, když vás někdo okrade ve vašem bytě?

Troufám si říct, že druhý den takový člověk do práce nejde.

Dortmund se zlobí: Jako by na nás hodili jen pivo. UEFA: Vše jsme s nimi konzultovali

A je to zcela pochopitelné. Zažije situaci, která jej může bez přehánění poznamenat do konce života. Tohle totiž není žádný akční trhák, na který jdete do kina, dlabete u toho popcorn a pijete colu.

Ano, termínový kalendář je nabitý, v Dortmundu byly tisíce fanoušků klubu z monackého knížectví. Myslím ale, že by se nic nestalo, kdyby se hrálo až třeba dnes v termínu, kdy je na programu Evropská liga, nebo kdyby se toto dvojutkání posunulo o týden.

Že to nejde, jsou jen chabé výmluvy kryjící skutečný důvod – peníze, které jsou všechny vždy až na prvním místě.

Zápas Dortmundu s Monakem se ve středu hrát neměl. Teroristům by se neustoupilo, těm je to stejně jedno, fakt, že se duel uskutečnil, jejich morálku rozhodně nezasáhl. A fotbalistům by se dostalo důstojného zacházení hodné lidí, nikoliv dobytku, jak ostatně trefně poznamenal jeden z nich, obránce Sokratis.