6. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Rozdělená Brazílie. Potíže se povlečou donekonečna

Protestující obklopily autobus, který převážel fotbalisty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující obklopily autobus, který převážel fotbalisty. | foto: Reuters

PRAHA Už pár dnů... A pak to vypukne. Fotbal je jediným sportem planety, který má zvláštní a nekončící moc. U televizních obrazovek budou během MS bez výčitek vysedávat i ti, jejichž země se na šampionát neprobojovala.

A co Brazilci? Jako pořadatelé musí být na akci podobného formátu obzvlášť hrdí. Ještě když jsou „Kanárci“ v okruhu horkých favoritů na celkový triumf.

Zde se však občané nejlidnatější země v Jižní Americe rozchází. Řada z nich bere fotbalový šampionát hlavně jako špatný krok vlády, která odhlédla od vážných problémů v zemi a veškeré úsilí a nemalé finance raději nahrnula do organizace a výstavby stadionů.

Tisíce Brazilců proto vyhlásily bojkot, plánují protesty a rozhodly se na truc fandit soupeřům. To vše jen proto, aby tamním politikům zmizel úsměv z tváře.

Pak je tu ale další skupina. Tu tvoří praví nadšenci, kterých se na tréninku domácích fotbalistů sešlo přes dvacet tisíc, hlasitě fandili a svým idolům budou při každém utkání nervózně žmoulat palce.

To však rozhodně není správná cesta. Přeci se země nerozhádá kvůli několika nadšencům, kteří pobíhají za míčem - řečeno s nadsázkou. Nebo ano? V Brazílii jinak hrozí nekončící spory, které stejně bude muset hasit vláda. A povlečou se donekonečna...

Lukáš Šonský

Autor

Lukáš Šonskýlukas.sonsky@lidovky.czČlánky