Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

TIME OUT LN: Mizerné lékařské zabezpečení aneb italské otazníky

Sport

  22:59
PRAHA - Pokud se potvrdí předpoklady lékařů, neměl by si Robert Kubica odnést z nedělní děsivé nehody trvalé následky. Rallye Ronde di Andora za sebou ale stejně zanechala otazníky a pochybnosti. Pilot stáje Lotus Renault havaroval už na pátém kilometru úvodní rychlostní zkoušky.

Nehoda Roberta Kubici. foto: Reuters

Přesto trvalo minimálně půl hodiny, než k těžce zraněnému a ve Škodě Fabii zaklíněnému Kubicovi dorazili hasiči. Do nemocnice tak dospěl polský jezdec až po dvou hodinách, přestože jej transportoval vrtulník.

DÁLE ČTĚTE

Standardní maximální čas dojezdu záchranářů by přitom měl být při závodech patnáct minut. Jak je možné, že při sportovní akci, kde hrozí velké riziko havárie, bylo tak mizerné zabezpečení? Na to znají odpověď jen v Itálii.

Ostatně to není poprvé, kdy je bohužel třeba klást si podobné otázky. Rozpaky přinesla třeba už smrtelná nehoda Ayrtona Senny v F1 z Imoly 1994, kdy se dlouhé desítky sekund čekalo na lékaře. A to šlo přitom o okruh...

Kubicovu nehodu začaly prošetřovat italské úřady

Italské úřady začaly vyšetřovat nehodu polského pilota formule 1 Roberta Kubici. Podle agentury APA už zajistily vůz Škoda Fabia S2000, se kterým jezdec stáje Renault havaroval při rallye Ronde di Andora v Itálii a utrpěl vážná zranění.

Vyšetřovatelé mají v plánu také vyslechnout Kubicova navigátora Jakuba Gerbera, který zkritizoval bezpečnostní opatření při závodech rallye. "S auty, která nemají zabezpečený předek, bychom neměli závodit," uvedl s tím, že Kubicovo vyproštění z trosek vozu trvalo příliš dlouho. Na místě totiž nemohl přistát vrtulník a záchranná akce se protáhla na dvě hodiny.

"Záchranka byla na místě hned, stejně jako hasiči, ale museli čekat na další vůz, protože neměli hydraulické nůžky," dodal. Gerber z nehody vyvázl bez zranění, naopak Kubicovi šlo o život. Polský pilot měl na mnoha místech polámanou pravou ruku i nohu a přestože mu hrozila amputace, obojí se italským lékařům v nemocnici ve městě Pietra Ligure u Janova podařilo zachránit.

Kubica se už po operaci probral a komunikoval s okolím. Lékaři ho však poté znovu uspali, aby nebyl vystaven příliš velké fyzické námaze. V nejbližších dnech se také podrobí dalším operacím.

"Ve čtvrtek by mu měli lékaři stabilizovat zlomeniny pravé nohy a ramena. Po dalších třech, čtyřech dnech bude následovat operace lokte," uvedla stáj Renault v prohlášení s tím, že v nemocnici bude Kubica ještě dva či tři týdny. Pak se rozhodne o dalším postupu léčby a rehabilitaci. (ČTK)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!