29. září 2014 9:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Co hoří, nemusí smrdět. Na fanoušky tvrdě, ale ne plošně

Bengálské ohně v kotli fanoušků Slavie během derby se Spartou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bengálské ohně v kotli fanoušků Slavie během derby se Spartou. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Fotbaloví ultras z Prahy se durdí. Za to, co předvedli při derby, si vysloužili vydatnou kritiku. Trenér Slavie Beránek dokonce označil jejich počínání za zradu. Takovou masáž si podle sebe nezaslouží.

Co provedli? V prvé řadě svými hlasivkami vytvořili parádní kulisu hodnou největšího zápasu podzimu. Jenže ve druhé půli si oba kotle svou reputaci pokazily. Jak? Třeba tím, že Pitáka zaházeli sparťané tolika předměty, až ho rozhodčí (zcela mimořádně!) poslal zahrát rohový kop k opačnému praporku. Slávisté opláceli salvou mincí a zapalovačů na brankáře Bičíka.

Fotbalisté s podobnými výstřelky při takto vypjatém zápase počítají. Z velké části by řekli, že si raději vytrpí pivní spršku, než aby hráli před ztichlými a poloprázdnými tribunami.

Neškodná, a dokonce i neobtěžující může být i některá hořící pyrotechnika. Problém ovšem nastane ve chvíli (a že se to nestává zřídka), kdy se hrdina rozhodne světlici hodit na hřiště. Nejlépe rovnou po hráči.

Fanoušci Slavie pálí sparťanské šály.
Zklamaný brankář Slavie Karel Hrubeš v mlze od dýmovnic.
Fanoušci Slavie proměnili na pár minut Eden v peklo. Alespoň vizuálně.
Fanoušci fotbalové Slavie.

Ta nejtvrdší fanouškovská jádra vnímají velké zápasy, jako je derby, primárně z jiného hlediska, než kterým je konečný poměr gólů na světelné tabuli. Nejdůležitější je pro ně zvítězit na tribunách. Bohužel je to bitva bez pravidel a často si k ní vezmou i rukojmí v podobě zbytku diváků. Tak jako při derby, kdy se celý Eden několik minut dusil v neviditelném dýmu.

Bezhlavá nařízení, která budou fanouškům znovu jen zakazovat a nakazovat, k ničemu nepovedou. Jak vidíme, světlici či dýmovnici na stadion pronesou vždy. Roli zde hraje i faktor "zakázaného ovoce". Poté, co předseda Pelta přestal přerušovat zápasy ve chvíli, kdy si tribuny braly do úst jeho jméno, podobné nadávky prakticky vymizely.

Kotle nejsou jen plné ožralů, kteří si přišli nevybíravou formou ulevit své vnitřní napětí. Jsou to také srdcaři, kteří tráví desítky hodin volného času vyráběním obřích choreí, aby na několik desítek sekund přinesli podívanou zbytku stadionu.

Suďme jednotlivě a stejně tak i trestejme. Tvrdý flastr tomu, kdo světlici hodí, je efektivnější než jejich plošný zákaz.

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky