Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

TIME OUT LN: Zapomenuté narozeniny a komunisti

Sport

  6:00
PRAHA - Je posledním z oněch hokejových hrdinů, kteří skončili v uranových lágrech. Tedy abychom to upřesnili: Gustav Bubník je posledním z oné party, který může o tom, co prožil, vyprávět. Ve Švýcarsku žije ještě Vladimír Kobranov, ale je na tom se zdravím hodně špatně.

Augustin Bubník v akci při utkání ČSR - Harringy Racers v roce 1950. foto: ČTK

Nikdo jiný už z hráčů odsouzených v roce 1950 ve vykonstruovaném procesu jako vlastizrádce nežije. Bubník, oběť mučení (odsouzen na 14 let, odseděl si pět), ve čtvrtek oslavil 85. narozeniny v plné síle. Stále je aktivní, působí v Konfederaci politických vězňů a jezdí přednášet do škol o zločinech komunistického režimu. A stále nahlas říká, co si myslí, což může být některým lidem nepříjemné.

ČTĚTE TAKÉ

Je velká škoda, že Český svaz ledního hokeje si připomněl narozeniny tohohle mistra světa jedním krátkým odstavcem na svém webu (který upřímně řečeno není zrovna stránkou, co by trhala rekordy návštěvnosti). Novinářům dokonce ani nepřišla obvyklá tisková zpráva.

Tohle je velká chyba. Bubník má stále co říct a jeho hlas by měli slyšet i mladí, kteří třeba o událostech 50. let nemají ani potuchy. A navíc je dobré podobné události připomínat.

Téměř 15 procent hlasů odevzdaných v posledních volbách komunistům naznačuje, že se v Česku rychle zapomíná…