30. března 2010 10:15 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Slávisté, ukončete už to trápení!

Karel Jarolím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Jarolím. | foto: ČTK

PRAHA Nejdřív zbavil Slavii nálepky "věčně druhých", dokázal červenobílý klub vyvést ze stínu Sparty a dvakrát získat ligový titul. Karel Jarolím by si zasloužil, aby jeho angažmá skončilo lépe než v šedivé atmosféře fotbalového zmaru.

Je špatně, že bezradné přešlapování kolem slávistického trenéra pokračuje i po prohře s Ostravou. Zvlášť při nedůstojných podmínkách, jaké mu stanovilo o víkendu klubové vedení, když řeklo: Stačí remíza s Baníkem a do konce sezony tě necháme na pokoji. Včera odpověď na přímou otázku, co bude dál, přesto nezazněla.

Ve Slavii předvedl Jarolím skvělou práci a zařadil se do galerie klubových legend, ale také v této sezoně ukázal, jak rychle se dá z vrcholu spadnout na zem.

I když to nikdo kompetentní nechtěl říct naplno, ukončení spolupráce se jeví jako nejlepší řešení. Pro klub, který změnu nutně potřebuje. A také pro Jarolíma věřícího v obrat k lepšímu, který pod jeho vedením ne a ne přijít.

BILANCOVÁNÍ JAROLÍMOVA PŮSOBENÍ VE SLAVII

Jarolímovy úspěchy:
Dva české tituly. Po dvanáctiletém čekání poprvé slavila Slavia s mistrovským pohárem v roce 2008 už v nově otevřeném Edenu. Obhájit titul v lize dokázala o rok později – dokonce poprvé po 66 letech.
Postup do Ligy mistrů. Na šestý pokus to Slavii vyšlo. Na podzim 2007 postoupila do elitní soutěže, v níž se zapsala vysokou prohrou 0:7 s Arsenalem, ale také ceněnou remízou se stejným soupeřem na Strahově.
Atraktivní styl. Hlavně v druhé mistrovské sezoně převyšovali červenobílí zbytek ligy ofenzivním pojetím. Z vlastního stadionu udělali nedobytnou pevnost, v lize tam až do října neprohráli.
Objevy mezi cizinci. Jarolím jako první v Česku ukázal, že hledání posil za hranicemi se vyplatí. Jeho zásluhou se prosadili Slovák Švento, Francouz Tavares či Tunisan Belaid.

Jarolímova selhání:
Sezona plná krachů. Od loňského léta nevyšlo Slavii téměř nic. V lize možná poprvé od vzniku české ligy nebude v nejlepší pětce, selhala v kvalifikaci Ligy mistrů, bez výhry skončila ve skupině Evropské ligy.
Sporné odchody hráčů. V kabině nemohl být nikdo v klidu. Jako neomezený vládce se Jarolím bez rozpaků zbavoval výrazných hráčských osobností. Nejvíc šokoval odchodem kapitána Ericha Brabce, osobní spory zřejmě stály za vyhazovem trenérova synovce Marka Jarolíma.
Daleko za Evropou. Podle Jarolímových představ měla Slavia nejen vládnout českému fotbalu, ale také se prosazovat na mezinárodní úrovni. To se kromě postupu do Ligy mistrů nepovedlo. Za poslední dvě sezony vyhrála Slavia v evropských pohárech pouze jedno ze 17 utkání.
Hledání nástupce Vaniaka. Poté co byl brankářský symbol úspěšných let odsunut do pozice náhradníka, Slavia vystřídala na jeho pozici od začátku sezony tři další gólmany. Žádný se mezi tyčemi neusadil natrvalo.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz