12. dubna 2014 8:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Vyčichlá Barcelona. Nepřemožitelní jsou na ústupu

Lionel Messi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lionel Messi | foto: Reuters

PRAHA Jednou budeme dozajista vyprávět mladším generacím o bájném týmu fotbalových „trpaslíků“, kteří válcovali na počkání zbytek Evropy. Kteří nebudili respekt urostlými postavami nebo ostrými slovy, ale nadčasovou genialitou.

Jenže každá pohádka jednou končí. A barcelonské pojetí hry je dost možná pouze slepé rameno vývoje moderního fotbalu, na které už soupeři začínají nacházet protizbraň. Po letech dominance totiž přichází útlum. A zřejmě i ústup.

Proč? Jádro Katalánců je po celou dobu téměř neměnné. Výhoda, řeknete si. Jenže stárnutí je neúprosné. Ne, že by snad 34letý Xavi nebo o pět let mladší Iniesta už nestíhali, ale už jednoduše nejsou ti úplně nejlepší. To ke ztrátě výsadního postavení stačí.

ČTĚTE TAKÉ

A Messi? Je mu 26 let a zdá se být stále na vrcholu. Jenže i jemu občas začíná scházet náboj. Výmluvná je statistika z posledního utkání proti Atlétiku Madrid, které po sedmi letech nepustilo Barcelonu do semifinále Ligy mistrů. Messi naběhal pouhých 6,8 kilometrů. Jen o 1,5 km více, než jeho spoluhráč v bráně.

A vyhlídky na zlepšení? Snad ani horší být nemohou. Barcelona těžko bude překvapovat něčím, a hlavně někým, novým. Za porušení pravidel při transferu hráčů do 18 let nesmí dva roky do týmu přivést nikoho nového. A to jsou na odchodu dva defenzivní pilíře – brankář Valdés a dlouholetý kapitán Puyol, který po sezoně hodlá ukončit kariéru.

Ale nebojte, přijde nová pohádka o nepřemožitelných. Jeden scénář se pomalu začíná psát v Německu.

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.