30. března 2008 21:23 Lidovky.cz > Sport > Názory

V strašidelném lese plném lyžců

Co to ta Záhrobská vlastně točí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co to ta Záhrobská vlastně točí? | foto: ČTK

Už jsem o sportovních redaktorech psal, že jsou to skrytí básníci. Mnohdy dostaneme do korektorny z této rubriky text, jenž sice popisuje brutální faul v NHL nebo oštěpařovy vleklé problémy s kolenním vazem, avšak zároveň aspiruje na nominaci do poetické soutěže Ortenova Kutná Hora.

Když zkrátka člověk píše o něčem, co má rád, tak se někdy básni neubrání. Sport s sebou například přináší mnoho slangových výrazů, které v korektorně neměníme, "protože sport nečtou normální lidi“, jak odtušila tento týden má kolegyně (přeloženo do češtiny: sportovní fanoušci svým redaktorům rozumějí). Jenže Lidové noviny čtou i "normální“ lidé – a co když pak nějaký neopatrný čtenář přehlédne bludný kořen a z bezpečného háje kulturní rubriky přejde do strašidelného lesa Sportu? Někdy se nestačí divit. Takový čtenář mohl například 20. 3. narazit do věty "Záhrobská dvakrát stála v  nejtočivější disciplíně na stupních vítězů“. Nejtočivější disciplína!? Co to je? A kdo je Záhrobská? (Už to jméno, brrr!) Krasobruslařka? (I laici vědí, že krasobruslaři se hodně točí.) Nebo je to ta paní v kleci, co hází tou koulí na drátě? (Náš laik takového roztočeného sportovce jednou náhodně zahlédl na obří obrazovce v prodejně elektroniky.)


Vyveďme dezorientovaného čtenáře – nesportovce z lesa. Řeč je o lyžování. Pod lyžařskou federaci spadá klasické (severské) lyžování, tedy  běh, skoky (donedávna jen mužská disciplína, ale už i ženy si začínají vyskakovat),  severská kombinace (dosud výhradně pánská záležitost, zahrnuje běh a skoky a provozují ji bytosti zvané sdruženáři).


Do druhé skupiny patří sjezdaři, akrobati a snowboardisté.  Snowboarding  zahrnuje tzv. freestyle (skoky, jízda na U-rampě apod.) a slalomy. Sjezd snowboardisté ke svému štěstí neznají, nepřežili by ho. Akrobatické lyžování  se dělí na skoky a jízdu v boulích (laika jistě napadne, že ta je společná všem zimním sportům). A blížíme se východu z lesa. Posledním odvětvím je sjezdové nebo také alpské  lyžování. Sem patří rychlostní disciplíny (sjezd a superobří slalom) a disciplíny tzv.  točivé: obří slalom a slalom, přičemž slalom je „točivější“, respektive nejtočivější</CF> – jeho branek nasněžilo na svah nejhustěji.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!