Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Videorozhodčí je pro smích. Proč zničil už tak zbabraný šlágr Liberec - Sparta?

Zápas Liberec - Sparta byl naprosto znehodnocen výkony sudích a VAR. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Za normálních okolností by byl po víkendu nejvíc na paškálu Uroš Radakovič a jeho další dvě minely v duelu v Liberci, především kvůli nimž Sparta na severu Čech prohrála 1:3.
  5:00

Liberec neměl proti Spartě kopat penaltu a měl dohrávat v deseti

Mluvilo by se také o kouči Sparty Václavu Jílkovi, který stále nenašel stoperskou dvojici. 

A který stále nechává pouze na křídle supertalentovaného Adama Hložka místo toho, aby jej postavil na hrot místo trápícího se dua Kozák–Tetteh.

Soužení Sparty, která má po sedmi kolech méně než padesátiprocentní zisk bodů, však zastiňuje skandál kolem výkonu hlavního rozhodčího duelu Pavla Julínka a videosudího Jiřího Adama.

I nestranný divák se totiž v neděli u obrazovky oprávněně ptal, k čemu videorozhodčí na zápase vůbec byl, když opravil jen jeden ze čtyř Julínkových přehmatů.

Videorozhodčí v duelu juniorské ligy Sparta - Slavia (Roman Hrubeš)

Dohrát neměli liberecký stoper Taras Kačaraba, ani jeho sparťanští protějšci Radakovič s Dávidem Hanckem, kteří měli být vyloučeni už v průběhu první půle, VAR jen správně upozornil Julínka, že nařídil chybně penaltu pro Spartu v 55. minutě.

A naopak – když Julínek vzápětí po kontaktu sparťana Hanouska a libereckého Malinského v pokutovém území Letenských správně nechal pokračovat ve hře, protože se spíš jednalo o faul útočícího hráče Liberce, videorozhodčí Adam se chybně zapojil do zápasu. 

Po jeho avízu pak Julínek navíc ze špatného záběru rozhodl o penaltě pro Liberec. A za stavu 2:0 bylo prakticky po zápase.

Místo tragické Sparty se řeší nefungující video

Sparta by nejspíš po katastrofálním výkonu stoperského dua Radakovič–Hancko ve šlágru kola stejně prohrála.

Takto se ale dají chápat slova kouče Jílka, který se cítí být po právu ošizen. 

Po třech minelách sudích a videorozhodčího minulý víkend v duelu s Ostravou namířených vždy proti Spartě se totiž nechal v Liberci slyšet, že projekt VAR v českém fotbale ztratil důvěryhodnost.

A má pravdu. Vždyť to byl právě Julínek, jenž ve zmíněném duelu Sparta–Ostrava (2:0) jako videosudí selhal a nevyloučení tří Baníkovců jde za ním. 

Proto je skandální, že jej komise rozhodčích FAČR povolala „do zbraně“ nejen hned v dalším kole, pod obrovský tlak ho však dostala především tím, že mu jako hlavní sudímu opět svěřila duel Letenských.

Autor druhého gólu Roman Potočný (uprostřed) z Liberce se raduje se spoluhráči.
Zklamaný Václav Jílek

A liberecký rozhodčí Pavel Ginzel, který nezvládl duel Sparta–Baník jako hlavní sudí, dostal „za odměnu“ nedělní bitvu jako asistent videosudího Adama.

Komise rozhodčích fakticky vedená Martinem Wilczekem, tedy pravou rukou kontroverzního Romana Berbra, si tak vstřelila vlastní gól, aniž by Julínek vůbec pískl v Liberci do píšťalky.

Ten se nejspíše tak bál dalších pochybení, že zápas naopak totálně zpackal. A dvojice za videem všemu dodala korunu tím, že místo toho, aby mu pomohla, jej ještě potopila u penaltové situace, kterou de facto „vytvořila“.

Videorozhodčí je dobrý pomocník, v rukou současné komise rozhodčích je ale zlý pán. A pokud ta nepřestane donekonečna mlžit a ke přehmatům z posledních dvou kol se nevyjádří, možná paradoxně dosáhne svého.

Tedy toho, co od začátku chce Roman Berbr; aby byl kvůli své nefunkčnosti systém VAR v Česku zrušen a nikdo se mu opět nemohl dívat pod ruce.