24. května 2014 22:21 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2014

Nechceme se ponaučit, zlobil se po semifinálové porážce trenér Růžička

Zleva Jakub Klepiš, Roman Červenka, Jaromír Jágr a trenér Vladimír Růžička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva Jakub Klepiš, Roman Červenka, Jaromír Jágr a trenér Vladimír Růžička. | foto: ČTK

MINSK Kouč Vladimír Růžička uznal, že Finové české hokejisty v semifinále mistrovství světa v Minsku předčili, byli rychlejší a zaslouženě vyhráli. Chyběl mu nějaký gól, který by jeho svěřence nastartoval. Kouč mistrů světa z let 2005 a 2010 věří, že jeho tým zmobilizuje síly a v neděli v duelu o 3. místo proti Švédsku vybojuje medaili.

"Finové hráli velice dobře, byli všude o krok dřív. Myslím si, že je to nějaká realita. Je škoda, že se nám nepodařilo dát nějakou branku, že by to tam propadlo," řekl novinářům Růžička. Podle něj dali jeho svěřenci do semifinálové bitvy sto procent, ale nestačilo to. "Je přesně vidět, jak zápasy gradují. Nervozita se zase projevila. Nic bych klukům nevyčítal, makali, bojovali, ale Finové nás k ničemu nepustili. Byli trošku rychlejší."

Podle Růžičky zápas zlomil už první gól Finska v polovině úvodní třetiny. "Oni v ní hráli velice dobře, mám dojem, že to bylo 14:5 na střely. Dvakrát jsme měli šanci, že bychom to dorazili na 1:1, to jsme se mohli zvednout. I když jsme nedali gól, tak to mužstvo se tam pořád chtělo dostat. Ale oni prostě dobře bránili, nepustili nás do žádných šancí," podotkl.

ČTĚTE TAKÉ

Před druhým gólem Finska se projevil jeden z hlavních neduhů českého týmu na turnaji - faul v útočném pásmu. "A nebyl jediný. Pořád to říkáme. Šli jsme do zápasu, že nesmíme udělat zbytečný faul a dneska jsme z pěti vyloučení udělali čtyři v útočném pásmu. To v těchto zápasech nejde. Kdybychom udělali jen jedno vyloučení, tak pořád zápas mohl být 1:0. Za stavu 2:0 pak bránili, čekali na rychlé protiútoky. A to ještě Saša Salák toho plno chytil," uvedl Růžička.

Při druhé brance podle něj i nešťastně zasáhl obránce Jakub Kindl. "Mám dojem, že jak bránil, tak trošku nadzvedl Sašovi hokejku. Tím gólem se Finové uklidnili. Ale pořád jsem věřil, i čtyři minuty do konce, kdyby se nám podařilo dát gól, tak bychom něco udělali. Dneska to ale nebylo vpředu ono," řekl kouč.

Projevila se nervozita, míní Růžička

Češi se nemohli dostat přes finskou past ve středním pásmu. "Nešla nám ani rozehrávka zezadu, dlouhá nahrávka nám nevycházela. A pak se s ubývajícím časem projevila ta nervozita, začalo nám to uskakovat. Škoda druhý třetiny, Jirka Novotný měl šanci, škoda, že nedoklepl. A i něco dalšího, i když toho nebylo tolik," uvedl Růžička.

Hra byla podle jeho názoru opět moc komplikovaná. "Furt jsme chtěli nahrát někomu krásně. Dvacet vteřin do konce druhé třetiny jedeme k bráně a zase děláme prohazovačky," zlobil se Růžička. "Mně se tady líbí, že spousta mužstev hraje jednoduše. Na jednu nahrávku do středního pásma, tam si to přenechají, nebo dají a střela na bránu. My tomu pořád nevěříme, hrajeme složitě. A když se nedaří, tak to vypadá složitě."

Nejnebezpečnější podle něj byl Jaromír Jágr. "Na Jardovi je vidět, že je zkušený. Byl v útočném pásmu hodně nebezpečný. Byla škoda, že se mu nepovedlo někde něco prostrčit, prohodit. On byl jediný útočník, který tam něco... Nechci říct, že by ostatní nic neměli, ale zkrátka nám to dneska odskakovalo. Když někdo udělal kličku, sjelo mu to," komentoval marnost českého týmu v ofenzivě.

"Furt vymýšlíme stahovačky, prohazovačky. To děláme celý mistrovství, bohužel se nechceme ponaučit. Trošku mě mrzí, že si v těch věcech nedají hráči říct. Pokud nebudeme hrát jednoduše, šanci nebudeme mít. To je vidět. Zítra je to o posledním zápasu, hrajeme o bronz, musíme se pokusit ho získat. Ale zrovna tak to budou chtít Švédové," dodal Růžička.

ČTK