4. července 2010 11:55 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

'Němci nás svlékli do naha', píše zdrcený a zoufalý argentinský tisk

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Argentina - Německo (kreativní němečtí fanoušci). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentina - Německo (kreativní němečtí fanoušci). | foto: Reuters

BUENOS AIRES/BOGÓTA Hrdí ve své porážce? Zapomeňte na to. Spíš rozčarovaní. Roztrpčení. V depresi. Způsob, jakým Německo vypráskalo Argentinu v sobotním čtvrtfinále mistrovství světa - jen den poté, co Nizozemci bez dlouhých řečí ukázali dveře Brazílii - byl drtivou ranou zasazenou kolektivní hrdosti v oblasti, kde fotbal je náboženstvím, a kde naděje na mistrovský titul byly hodně vysoko, napsal dnes list The Los Angeles Times.

Poté, co viděli porážku národního týmu 4:0 od mnohem lepšího Německa, plakali fanoušci bez zábran v centru Buenos Aires, kde se jich tisíce shromáždily, aby sledovaly zápas na velkoplošných obrazovkách. Argentina a Brazílie ovšem nejsou jediné země, kde se truchlí.

ČTVRTFINÁLE MS: Dramata a ostudné prohry Argentiny a Brazílie - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Šest jihoamerických týmů postoupilo do druhého kola turnaje a čtyři do čtvrtfinále; ovšem jen Uruguay si zahraje v semifinále - v úterý proti Nizozemsku. Ovšem v Argentině, zemi posedlé sportem, fotbalem i koučem národního týmu Diegem Maradonou, je porážka obzvláště tvrdá. "Jsem roztrpčená a smutná," říká šestadvacetiletá sekretářka Natalia Perazzelliová. "Nemůžu ani mluvit.

Argentina - Německo (Maradona a Messi).

Mistrovství světa už mě nezajímá," dodává třiačtyřicetiletý lékárník Pablo McCormack. "Cítím hrozné rozčarování." Letošní mistrovství světa už poznamenala řada kontroverzí. Problematická rozhodnutí rozhodčích a navzdory jim odmítání zavést video. Potíže francouzského týmu, který se vzbouřil proti svému trenérovi a nakonec nepostoupil ze skupiny.

ZNIČENÝ MARADONA UVAŽUJE O REZIGNACI: Jako bych dostal ránu od Aliho - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Sporný krok nigerijského prezidenta Goodlucka Jonathana, který vytvořil speciální komisi, aby přeorganizovala fotbal poté, co národní tým nevyhrál jediný zápas. Mnozí argentinští fanoušci to brali málem za článek víry, že jejich tým - koučovaný Maradonou, který jako hráč vedl národní mužstvo v roce 1986 k vítězství na MS, ovšem zkušenosti coby kouč reprezentace neměl - postoupí do finále a možná domů doveze i vytouženou trofej.

Argentina - Německo (Fridrich střídá).

Ovšem jak napsal Sergio Danishewsky, sportovní komentátor argentinského listu Clarín, Německo natolik dominovalo, že Argentince "svléklo do naha" a odhalilo jeho technické nedostatky. "Mistrovství světa je prostě připomínkou toho, co se musíme naučit," dodal. V pátek argentinský soused, fotbalový rival a favorit turnaje Brazílie utrpěla přesvědčivou porážku 2:1 od Nizozemska, což vyvolalo obdobné zpytování a dohady fanoušků posedlých fotbalem.

ARGENTINSKÁ POTUPA: Němci nadělili čtyři góly Maradonovi a spol. - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Při předchozích zápasech na šampionátu Sao Paulo bzučelo zvukem jihoafrických trumpet vuvuzel, ale v pátek všechny umlkly. Na rozdíl od předchozích zápasů tentokrát brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva nenahrál záběry ze zápasu na své internetové stránky. V sobotu odletěl na státní návštěvu do Afriky, která byla naplánována tak, aby se případně mohl osobně zúčastnit finále šampionátu 11. července.

Argentina - Německo (Klose střílí branku).

Porážka Argentiny ani Brazílie zatím nepřiměly národní politiky, aby se do věci vložili. Rozklad týmů v jiných zemích se ovšem státní záležitostí stal. Ve Francii svolal prezident Nicolas Sarkozy mimořádnou schůzku fotbalových činovníků, aby projednali problémy mužstva a jeho selhání v základní skupině. Nigerijský prezident Jonathan stáhnul národní týmy ze všech mezinárodních soutěží.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA s jakýmkoli vměšováním státu do sportu nesouhlasí a prověřuje nigerijské a francouzské kroky s ohledem na možné sankce. "Tohle ale není jenom o fotbale," argumentuje francouzský zákonodárce Jacques Remiller. "V sázce je naše čest."

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz