Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Čím víc se MS blíží, tím jsem klidnější, říká kouč Němců Joachim Löw

Joachim Löw a Thomas Müller. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joachim Löw a Thomas Müller. | foto: ČTK

Přestože německá fotbalová reprezentace pravidelně uspívá na vrcholných akcích a svou nápaditou hrou si získala miliony fanoušků, kouč národního týmu Joachim Löw má ke spokojenosti daleko. Jediné, co by to mohlo změnit, je titul z mistrovství světa v Brazílii.

V rozhovoru pro server FIFA.com se Löw rozpovídal o své trenérské filosofii, emocích, očekávání vůči nadcházejícímu šampionátu i o vztahu s Jürgenem Klinsmannem.

Ve fotbalovém světě jste znám pro svou až puntičkářskou předzápasovou přípravu. Do jaké míry je podle Vás možné naplánovat úspěch?
Předem můžete naplánovat spoustu věcí. Například fyzickou připravenost nebo taktiku, ale samozřejmě lze úspěch naplánovat jen do určité míry. S mým týmem pokládáme základy, které zvyšují pravděpodobnost, že něčeho dosáhneme. Proto jsme tak dřeli na tréninkovém kempu v jižním Tyrolsku. S přístupem hráčů jsem velmi spokojen, dali tomu všechno. Ale ani ten nejlepší tréninkový kemp vám nezaručí úspěch, natož vítězství na MS. 

Španělsko - Německo (Joachim Löw).

Joachim Löw je před MS zcela v klidu.

V roli hlavního kouče jedete už na čtvrtý velký turnaj. Cítíte se díky tomu klidnější, nebo fakt, že jde o světový šampionát, vás stále trochu svazuje?
Čím víc se šampionát blíží, tím jsem klidnější. Vím, že jsme udělali všechno, co jen bylo možné, a mám v to důvěru. Jsem schopen se s tlakem velmi dobře vyrovnat a v určitém smyslu si ho užívám. Těším se na každý zápas, každý trénink a to, co pro nás Brazílie přichystala. Zažít mistrovství světa ve fotbale v nejfotbalovější zemi je prostě vrchol. Pro hráče, trenéry i fanoušky. 

V roce 2010 v Jižní Africe získalo Německo sympatie mnoha odborníků i fanoušků, protože hrálo atraktivní útočný fotbal. Jste pyšný na to, že jste tento styl pomohl vybudovat?
Pýcha není to správné slovo. Spíše spokojenost a radost. Tohoto zlepšení jsme dosáhli jako tým, i když jako trenér jste vždy odkázaný na typy hráčů, které máte k dispozici. Naštěstí jde vývoj v posledních letech v Německu velmi dobře, za to patří dík klubům a jejich akademiím. Spolupráce klubů a reprezentace je v Německu příkladná a bylo by ode mne troufalé říci, že za hru národního týmu může pouze národní tým.

ČTĚTE VÍCE

Jak náročné je vštípit týmu kreativní a útočný fotbal, aniž byste popřel "tradiční" hodnoty jako bojovnost a vůle vše tvrdě odběhat a odpracovat?
Vůbec to není těžké. Tradiční styl hry je nám vlastní teď jako kdykoliv jindy. Namísto popírání tradic jsme k nim v národním týmu zvládli přidat kreativitu, plynulost a radost ze hry. Každý, kdo chce uspět v Brazílii, musí umět skloubit všechny tyto ctnosti. Většina z mých hráčů už má zkušenosti z velkých zápasů a ví, jak se chovat na velkých turnajích, pokud tam chtějí uspět. Je to pro ně ta největší výzva. 

V přípravných zápasech i v nedaleké minulosti vypadalo Německo zranitelně v defenzivě. Na čem je ještě třeba zapracovat? Jak posuzujete současný stav mužstva?
Analyzovali jsme velmi podrobně všechny naše zápasy v posledních dvou letech. Ztratili jsme rychlost v přechodech, takže je jasné, že si na to teď musíme dát pozor. Ale není třeba měnit náš styl a filosofii, které všichni na sto procent věříme. Částí naší přípravy bylo proto zapojit nové hráče a tuto filosofii jim vštípit. Co se bránění týče, je to úkol, do kterého se musí zapojit celý tým, ne jen zadní řada.

Když se v roce 2006 konal šampionát "u vás doma", byl jste ve funkci asistenta Jürgena Klinsmanna. Máte nějaké speciální vzpomínky na tento šampionát? Nyní jsou ve stejné pozici Brazilci, je pro ně vysoké očekávání a nadšení fanoušků v celé zemi výhodou, či nikoliv?
Nemám žádné zvláštní vzpomínky, protože turnaj ve mně zanechal silné, ale také smíšené pocity. Byla to zvláštní zkušenost pro každého: intenzivní, úžasná a šťastná doba od úvodního utkání v Mnichově až po emotivní bitvu o třetí místo, stejně tak jako následné přijetí v Berlíně. Celý turnaj jsme prožili na vlně euforie. U Brazilců je situace odlišná v tom, že každý očekává jejich vítězství. My jsme doručili pouze příjemně překvapivý dárek. Brazilci se s tím musí popasovat.

Fotbalové MS 2014 v Brazílii

S Jürgenem Klinsmannem jste se vzájemně ovlivňovali po celou dobu vašich kariér. 26. července proti sobě stanete v Recife, kde vaše Německo vyzve USA. Jaké to je, stát na opačné straně barikády? 
Nebude to poprvé, už jsme s USA pod jeho vedením hráli na našem americkém "turné" minulé léto, ale pochopitelně teď půjde o víc. Jsme s Jürgenem neustále v kontaktu, vždycky ho rád vidím. Vážím si jeho názorů a vždycky si rád vyslechnu, co si myslí o určitých situacích, ať ve fotbale, či kdekoliv jinde. Jürgen je vynikající trenér s výjimečnými kvalitami - bere vše pozitivně a je otevřený cizím názorům, ale nade všechno chce vyhrávat. Když jsme působili společně, nesmírně mě to ovlivnilo. Jsem Jürgenovým dlužníkem.

Někteří odborníci předpovídají konec tiki-taka stylu (taktika krátkých přihrávek s důrazem na držení míče, pozn. red.), jiní zase bojují za návrat obrany ve třech. Čekáte v Brazílii nějaké nové taktické trendy?
Máme svůj vlastní systém a všichni mu věříme. Základním kamenem naší filosofie je přizpůsobivost, což je také trend, který očekávám v Brazílii. Týmy musí být schopny měnit taktiku více než v minulosti. Jeden systém už nestačí.

V nedávném rozhovoru pro DFB.de jste prohlásil, že "Německo chce mistrovství světa vyhrát." Co vás vede k tomu, že věříte v zisk titulu po několika třetích místech? Naposledy se Němci radovali v roce 1990.
Tu víru mi dávají hráči. Mám absolutní důvěru ve schopnosti každého z nich.  Vím, čeho jsme schopni a vím, že máme šanci, ale nejsem prorok a není mým úkolem jím být. Nemohu slíbit, že titul získáme. Jediné, co vím, je, že ho chceme získat. Dáme tomu všechno, budeme hrát s vášní a zaujetím, aby naši fanoušci měli čemu tleskat.

Jakou atmosféru na mistrovství světa očekáváte?
Jedeme na fotbalový šampionát do země, která fotbal symbolizuje více než kterákoliv jiná. Očekávám tedy pravé fotbalové šílenství - zažili jsme to už vloni na Poháru konfederace. Fotbal má v Brazílii neuvěřitelnou sílu, letos to bude ještě více cítit než na Poháru. Těším se na souboje největších hvězd v takové atmosféře a myslím, že fotbal tady bude pozvednut na novou úroveň. Hra se vyvíjí, hráči také. Mistrovství světa už samo o sobě svádí dohromady nejlepší z nejlepších, úžasná Brazílie a její sympatičtí lidé budou skvělými hostiteli.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!