25. června 2014 10:47 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Není součástí týmu, tým je on sám, říká o Neymarovi brazilský novinář

Hvězda Brazílie Neymar kontroluje míč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hvězda Brazílie Neymar kontroluje míč. | foto: ČTK/AP

BRASÍLIA (od našeho zpravodaje) Ani tři hodiny po vítězném zápase s Kamerunem neměl čas, protože se skloněný nad notebookem soustředil na svůj komentář. Stálo v něm: „Neymar v mnoha fázích nevypadal jako hráč brazilského týmu. Ten tým byl Neymar sám.“ A dál už odpovídá: Carlos Eduardo Mansur, reportér z prominentního deníku O Globo.

Neymar hrál fantasticky, ale má Brazílie i plán B?
Musí mít. I proto trenér Scolari o poločase poslal do hry Fernandinha místo defenzivního záložníka Paulinha. Brazilec pozná, když se něco děje. Veškeré kreativní situace se děly jedině s Neymarem, pro vyřazovací fázi šampionátu potřebujeme i jinou zbraň.

Bojíte se, co by bylo bez Neymara?
Nemáme důvod se bát, Neymar svou formu neztratí během čtyř dní. V mnoha zápasech potvrdil, že mu můžeme věřit.

Ale tak dobře ještě nehrál?
V reprezentaci ne! Pokud takhle na turnaji zahraje ještě aspoň dvakrát, Zlatý míč ho nemine.

ČTĚTE VÍCE

Proti Kamerunu připomínal Argentince Maradonu z Mexika 1986. Také zvládal všechno sám.
To se shodneme, jen Maradona kolem sebe neměl tolik talentovaných spoluhráčů. Byl skoro sám. Neymar sám není. Být trenérem Scolarim, tak ho proti Kamerunu vystřídám už o přestávce. Tým by si vyzkoušel hru bez Neymara a on by neriskoval druhou žlutou kartu, tím pádem trest na osmifinále. K tomu naštěstí nedošlo.

Brazílie je posedlá fotbalem, děti dostávají jména po hvězdách. Kolik se asi tak narodí Neymarů?
Stovky, možná tisíce. V Brazílii je to tradice. Pokud by Neymar mistrovství světa vyhrál, bude to boom. Jako král Romário v roce 1994 nebo fenomén Ronaldo v roce 2002. Vítězové jsou inspirace. Zvlášť letos je vášeň obrovská, silnější než kdy jindy. Celá země to vnímá stejně: Teď, nebo nikdy.

A Neymar to musí unést.
Já bych se klepal strachy, ale on je v klidu. Říká: Jsem doma, jsem O.K. Tím je fenomenální. Je jiný svým fotbalovým uměním i silnou mentalitou.

Trenér Luiz Felipe Scolari a útočník Neymar.

Trenér Luiz Felipe Scolari a útočník Neymar.

Je chytrý?
Na hřišti výjimečně. A mimo? Není to hlupák, ale musí ještě od života dostat pár lekcí. Nejsložitější období měl tak před třemi čtyřmi lety, kdy se choval nadřazeně. Byl mladičký, hrál za Santos a všem dával ostentativně najevo, že je něco víc. Teď je vyzrálejší.

Čím to?
Je tátou, změnil chování i osobní život. Lidé z jeho agentury pracují na vylepšení image. A Neymar sám je zodpovědnější. Když se loni připravoval přestup do Barcelony za 97 milionů eur, nemlčel, naopak u toho měl zásadní slovo.

Jeho reprezentační mise tedy skončí až 13. července na Maracaná?
Finále je málo, konec musí být vítězný. Tak to Brazílie vnímá, i když osobně tvrdím, že šampionát je otevřený. My máme na klíčových místech spoustu mladých hráčů a jejich pravý vrchol by měl přijít až za čtyři roky. Ale není vyhnutí. Doma se hraje teď a tady, takže musíme být šampiony.

Jan Palička

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!