„Máme zdokumentování na 30 případů, kdy můžeme ukázat přímo na fanoušky, kteří se dopustili sexistického chování na ulicích. To je ale zjevně pouze špička ledovce, skutečné číslo bude pravděpodobně desetkrát vyšší,“ řekl šéf antidiskriminační skupiny FARE Piara Powar.
Ta monitoruje všechny formy diskriminace v evropském fotbale. „Rozhodně tu není tolik incidentů typu, které jsme očekávali,“ přidal Powar a na mysli měl především problémy s rasismem a homofobním chováním ze strany radikálních fanouškovských skupin.
„Skvělou práci v tomto ohledu ale udělali organizátoři,“ pochválil pořadatelé 21. světového šampionátu v nejrozšířenějším kolektivním sportu planety. Dle něj se osahávání a obtěžování nevyhnulo ani televizním reportérkám z celého světa.
Jistou část popela na hlavu si v problému jménem sexismus posypala sama FIFA. „Musíme více komunikovat s jednotlivými televizními společnostmi, které šampionát vysílají. A platí to také pro naši vlastní produkční společnost,“ řekl Federico Addiechi.
Dle něj zástupci světového fotbalu televizím v průběhu mundialu nařídili, aby se kamery méně věnovaly atraktivním a vyzývavě oblečeným ženám v hledištích. „Jde o normální vývoj, vše řešíme případ od případu,“ dodal Addiechi s tím, že FIFA chystá i vlastní proaktivní kampaň směrem k dalším velkým turnajům.
Od FIFA šlo mimo jiné také o reakci na skutečnost, že známá fotografická agentura Getty Images publikovala galerii „nejžhavějších fanouškům šampionátu“, která se týkala výhradně spoře oděných mladých žen. V průběhu turnaje byla galerie odstraněna a zástupci agentury se organizátorům omluvili s dovětkem, že „šlo o chybu v úsudku“.