18. června 2014 11:30 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Manželky ano, ale už žádný sex. Nizozemci chtějí konečně zlato

Nizozemský trenér Louis van Gaal (vpravo) dozoruje při tréninku na Arjena... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemský trenér Louis van Gaal (vpravo) dozoruje při tréninku na Arjena... | foto: ČTK/AP

RIO DE JANEIRO (od našeho zpravodaje) Všech 32 týmů už to má za sebou, premiéra na mistrovství světa proběhla. Nikdo ji nezvládl lépe než Nizozemci, kteří zadupali úřadující šampiony 5:1. Dojdou oranžové kroky až ke zlatu?

Záložník Arjen Robben se napřáhne, míč mu nechtěně sjede přes levý kotník a vyletí směrem k trenérovi, který stojí u tyče. Louis van Gaal nedá ruce před sebe, neuskočí, a dokonce se nehne ani o kousek. Míč ho trefí a Van Gaal si v klidu utře pot z čela. No co, to se stává!

Slavný nizozemský trenér vypadá trochu jako pantáta. Přes modré tričko, které si zastrčil do kraťasů, mu vykukuje pupík. Přitom právě Van Gaal vymyslel fotbalovou senzaci, která v prvním utkání zdevastovala španělské mistry světa.

"Louis připomíná nemilosrdného generála a kázeň vyžaduje absolutní, ale zároveň chápe, co hráči potřebují. Jsou to normální lidské bytosti, obyčejní kluci. Když se cítí dobře v soukromí, jsou dobří i na hřišti," vypráví novinář Willem Vissers z deníku De Volkskrant.

Návštěva rodin hráče uvolnila

Než Nizozemci nastoupili do prvního zápasu mistrovství světa, trenér povolil dvě rodinné návštěvy. Jednu po tréninku na stadionu, druhou v hotelu. Dokonce čtyři hodiny před výkopem!

"Samozřejmě nešlo o sex. Kluci se sešli s dětmi a zahráli si s nimi. Nabudilo je to a uvolnilo, najednou nešlo jen o fotbal," tvrdili reportéři, kteří dva dny po vítězství obsadili betonové tribuny na starém stadionu Flamenga.

Polibek, prosím! Robin Van Persie se svoji dcerou a manželkou.

Polibek, prosím! Robin Van Persie se svoji dcerou a manželkou.

Hráči se trenérovi odměnili famózním výkonem proti Španělsku. Především ve druhém poločase Nizozemci připomínali mašinu, která není k zastavení. Před útočnou trojicí Van Persie, Robben a Sneijder bylo nutné smeknout.

Pokud oranžové dresy stejně zahrají také dnes v Porto Alegre proti Australanům, rázem se zařadí mezi hlavní favority mistrovství. Překvapilo by vás to? Mnohé odborníky nikoli.

Flamengo je jejich domov

Jestli oranžová armáda pro svou cestu hledala půvabné kulisy, pak se v Rio de Janeiru rozhodně nespletla. Přes ulici ve slavném žokejovém klubu se prohánějí koně, na skále po levé ruce roztahuje ruce Kristus Spasitel.

Pár metrů od pláže Ipanema v Riu vás vítá černočervený plot, který symbolizuje legendární klub Flamengo. Před 15 lety tu měla nezapomenutelný koncert skupina Metallica a dnes hledíte na Robbena a spol.

Soutěžní zápasy se na Estádio da Gávea dávno nehrají. Nejen kvůli tomu, že se střecha drolí a palmové kořeny čím dál víc rozbíjejí chodník.

Nizozemci se však do toho místa zamilovali. Před třemi lety tu byli na soustředění. Ačkoli tým vedl jiný muž (Van Marwijk) a hřiště bylo tehdy rozbité, Nizozemci nezapomněli.

Rádi v centru dění

Nedaleko mají pětihvězdičkový hotel, mohou se kdykoli koupat v moři, na pláži hrát fotbálek, zajít si na kávu. "Už před čtyřmi lety v Johannesburgu bydleli přímo na Mandelově náměstí. Jsou rádi, když jsou v centru dění. Tam, kde nic není, by se unudili," vypráví reportér Vissers.

Arjen Robben přijímá gratulace od spoluhráčů za svůj druhý gól, vlevo...

Arjen Robben přijímá gratulace od spoluhráčů za svůj druhý gól v utkání se Španělskem.

Nizozemci zvládli perfektně už kvalifikační skupinu, ale na šampionátu se jim příliš nevěřilo, nepatřili ke žhavým favoritům. Za pochodu měnili herní styl, hned čtyři z osmi obránců jsou z neúspěšného Feyenoordu, hvězdní útočníci si záviděli. Jenže úvodní zápas proti Španělsku vyhlídky změnil. Na přímý přenos proti Španělům se dívalo více než osm milionů Nizozemců, téměř polovina národa.

Jak se s krásnými góly blížil konec, diváků přibývalo. Obvykle se sledovanost na konci snižuje, ale tentokrát stoupala. Pomalu vyrovnala rekord z finále mistrovství světa 2010.

Mimochodem, Nizozemci už třikrát skončili druzí: 1974, 1978, 2010... A letos? "Nejsme favorité, ale můžeme patřit k těm, kteří překvapí," tvrdí trenér Louis van Gaal.

Jan Palička

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?