14. srpna 2016 6:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

198 cm! Vícebojařky se úchvatnou výškou nastartovaly, Thiamová dokonce ke zlatu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Belgičanka slaví olympijské zlato. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgičanka slaví olympijské zlato. | foto: ČTK/AP

RIO DE JANEIRO/PRAHA Jednadvacetiletá Nafissatou Thiamová a o dva roky starší Katarina Johnsonová-Thompsonová v olympijském sedmiboji zle proháněly obhájkyni titulu Jessiku Ennisová-Hillovou. Mimo jiné i díky parádnímu výkonu ve výšce, kdy obě skočily 198 cm a jako první se pokoušely v této disciplíně přeskočit dva metry. Prvně jmenovaná pak nakonec celý sedmiboj senzačně vyhrála!

„Bylo to neskutečné drama!“ okomentovala dění ve výškařském sektoru třiadvacetiletá Britka Johnsonová-Thompsonová, jejímž soubojem o olympijské zlato s třicetiletou krajankou Ennisovou-Hillovou o prvním atletickém víkendu v Riu žily celé britské ostrovy.

Aby také ne. Byl to neuvěřitelný duel, který odstartoval právě skok do výšky. V něm obhájkyně titulu skočila solidních 189 cm, jenže její dvě mladší rivalky poté rozjely vlastní soutěž. A pořádně dramatickou!

Britka byla do 195 centimetrů bezchybná, pro výškařky rekordních 198 pak skočila na druhý pokus. Thiamová? Ta se na poslední chvíli zachránila na výšce 195 centimetrů, aby poté využila „laufu“ a 198 dala na první pokus!

Nafissatou Thiamová.

Nafissatou Thiamová.

„Hodně mi to pomohlo, nakoplo mě to do dalšího boje,“ vyznala se poté mladá Belgičanka, která je juniorskou světovou šampionkou v halovém pětiboji. Podobně na tom byla i Johnsonová-Thompsonová, která poté, co se přenesla přes 198 centimetrů, jako by tomu ani nemohla uvěřit. „Neuvěřitelné skoky. Byla jsem z to nadšená,“ zářila.

201 centimetrů poté obě již shodily a přestože soutěž ve výsledcích ovládla díky lepším pokusům Belgičanka, obě si zapsaly do výsledků 1211 bodů. O 118 více než Ennisová-Hillová.

Katarina Johnsonová-Thompsonová.

Katarina Johnsonová-Thompsonová.

Jen tak pro zajímavost – letos se pod otevřeným nebem dostaly výše pouze tři ženy – Američanka Chaunté Loweová (201 cm), Němka Marie-Laurence Jungfleischová (200 cm) a Kamila Licwinková (199 cm, stejně skočila také na konci července i Loweová).

Obě vícebojařky by tak mohly s přehledem bojovat o medaile i mezi výškařkami specialistkami. Česká jednička, teprve osmnáctiletá Michaela Hrubá, se dokázala venku přenést letos zatím „jen“ přes laťku ve výšce 193 cm (20. místo světových tabulek).

Mimochodem, o jak hodnotný výkon v podání obou dívek jde, ukazují kombinované vícebojařské ženské tabulky i ty jejich osobní.

V porovnání světových rekordů v jednotlivých disciplínách to je sice pátý nejlepší výkon, pokud ale bereme v potaz technické disciplíny, lépe z tohoto srovnání vychází už jen dálkařský sedmibojařský rekord legendární Američanky Jackie Joynerové-Kerseeové. Ta ale sbírala světová a olympijská zlata nejen v sedmiboji (je také držitelkou světového rekordu a celkem šesti nejlepších výkonů historie), ale také právě v dálce.

Nafissatou Thiamová v Riu ve výšce.
Nafissatou Thiamová v Riu ve výšce.

Co se týče nejlepších osobních výkonů, Thiamová skočila při juniorském světovém rekordu 186 centimetrů, Britka si pak venkovní osobní rekord vylepšila o plných devět centimetrů! Ostatně, zatímco pro Belgičanku je výška jednou z elitních závodů a má dokonce stříbro z loňského evropského šampionátu do 23 let, spoludržitelka světového vícebojařského rekordu v této disciplíně byla dosud především špičkovou dálkařkou tak, jako Joynerová-Kerseeová.

Sečteno a podtrženo – v současnosti se elitě v sedmi disciplínách vícebojařského klání nepřiblížily žádné ženy více než ve výšce Thiamová s Johnsonovou-Thompsonovou. Napodobí legendu a zkusí si v budoucnu pravidelněji i na světových kláních soutěž výškařek-specialistek?

A zpravodajská povinnost na závěr: Thiamová se po pěti disciplínách a dalšímu osobáku – tentokrát v dálce (658 cm) – dostala o pět bodů do čela soutěže před Ennisovou-Hillovou, kde i díky dalšímu nejlepšímu výkonu kariéry v oštěpu - 53,13 m - nakonec dokázala udržet až do cíle a zlatou olympijskou medaili vyšperkovala celkovým osobním rekordem 6810 bodů!

Obhájkyni trofeje porazila o 35 bodů, na kterou dlouho dorážela i druhá mladá lvice Johnsonová-Thompsonová. Jenže její medailové naděje potopil oštěp, ve kterém předvedla slaboučkých 36,36 m, a nakonec skončila výkonem 6523 bodů na šestém místě.

Nafissatou Thiamová se při prvním rekordním hodu zranila

Nafissatou Thiamová se při prvním rekordním hodu zranila

Zklamaná Katarina Johnsonová-Thompsonová po oštěpu.

Zklamaná Katarina Johnsonová-Thompsonová po oštěpu.

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky