17. listopadu 2015 10:27 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Změnit narušený systém potrvá roky, říkají odborníci. Chtějí Rio bez Rusů

Olympijské kruhy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské kruhy (ilustrační foto). | foto: ČTK/AP

COLORADO SPRINGS Antidopingoví odborníci jsou proti startu ruských atletů na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Institut národních antidopingových organizací (iNADO) tvrdí, že devítiměsíční období do začátku her je příliš krátké na to, aby se dalo s jistotou tvrdit, že ruští reprezentanti jsou „čistí“.

Mezinárodní atletická federace IAAF kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu v pátek pozastavila ruskému svazu členství a vyloučila jeho atlety z mezinárodních soutěží.

Institut předá své doporučení Světové antidopingové agentuře WADA, která se v tomto týdnu sejde na výročním zasedání v Coloradu Springs. „Nejsme přesvědčeni, že mají dostatek času na to, aby se kompletně očistili,“ řekl agentuře AP předseda iNADO David Kenworthy. „Změnit takhle narušený systém a znovu získat důvěru, to není práce na šest měsíců. To potrvá roky,“ dodal.

Přední ruští atleti považují plošný trest za nespravedlivý. Naopak šéf světové organizace plaveckých trenérů WSCA John Leonard, dlouhodobě známý svým nesmiřitelným postojem k dopingu, v pondělí vyzval k bojkotu her, pokud na nich budou ruští atleti smět startovat. Argumentoval podobně jako iNADO, příliš krátkým časem na věrohodné změny.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?