Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Boj o pořadatelství olympiády 2016: Vyhraje Obama další volby?

O pořádání olympijských her v roce 2016 se uchází čtyři města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O pořádání olympijských her v roce 2016 se uchází čtyři města. | foto: Štěpán KorčišLidové noviny

PRAHA UVNITŘ ANKETA "Yes, we can!" Volební slogan Baracka Obamy, s nímž loni vyhrál prezidentské volby ve Spojených státech, stále platí. "Ano, můžeme získat pořadatelství olympijských her," mohou si říkat před pátečními volbami v Chicagu.

Třímilionové město na březích Michiganského jezera se pohybuje v čele čtveřice kandidátů. Do ní patří ještě Rio de Janeiro, Tokio a Madrid. Kongres Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Kodani z nich vybere pořadatele letních olympijských her v roce 2016.

Obama vsadil na osobní příběh

Americký prezident loboval za Chicago. Čtěte ZDE

"Chicago je připravené, Američané jsou připravení. Chceme hry pořádat," pronesl Obama na olympijském setkání v Bílém domě na začátku září. Přítomnost nejmocnějšího muže světa, který svoji cestu potvrdil teprve na začátku týdne, může napínavý souboj rozhodnout.

Anketa

Které město nakonec zvítězí ve volbě o pořádání olympiády v roce 2016?

Chicago 171
Madrid 73
Rio de Janeiro 237
Tokio 60

Stačí připomenout, jak velkou roli sehrálo vystoupení Vladimira Putina při volbě dějiště zimní olympiády 2014. Ruské Soči významně zaostávalo v porovnání se Salcburkem nebo korejským Pchjongčchangem v připravenosti zázemí, ale Putinova krátká řeč v angličtině (podle ruských novinářů tehdejší ruský prezident promluvil anglicky při oficiální akci vůbec poprvé) mínění delegátů zvrátila ve prospěch podceňovaného uchazeče.

I bez Obamovy pomoci má ale Chicago kvalitní předpoklady. 85 procent všech sportovních disciplín i olympijská vesnice by ležely v sevřeném prostoru osmi kilometrů. Téměř všem sportovcům by tak nezabrala cesta z olympijské vesnice víc než půl hodiny.

Handicapem Chicaga je rozpočet závislý až příliš na soukromých zdrojích. "Existují také jisté potíže mezi americkým a Mezinárodním olympijským výborem v otázce rozdělování peněz z olympiády," zmiňuje jiný zádrhel šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Z Čechů bude hlasovat Železný
Pokud největší favorit podle sázkových kanceláří neuspěje, padne volba nejspíš na Rio de Janeiro. Po získání pořadatelství mistrovství světa ve fotbale 2014 si Brazílie dělá zálusk také na další velkou akci, kterou nikdy předtím Jižní Amerika nehostila. "Brazílie je jediná z deseti nejsilnějších ekonomik světa, která olympijskou příležitost dosud nedostala," lobboval za své město starosta Sergio Cabral. Rio se může spolehnout na vysokou podporu veřejnosti i státu, zapracovat musí na snížení kriminality. "Obávám se také, že fotbal spolkne ekonomickou sílu sponzorů," naráží Jirásek na další možnou překážku.

Šance Tokia a Madridu jsou výrazně nižší. Japonská metropole už olympiádu jednou hostila, v zákulisí se mluví o rozporech uvnitř politické reprezentace. Ani veřejné mínění není v Japonsku nákladnému podniku tolik nakloněné.

Vyhlídky Madridu brzdí fakt, že v roce 2012 uvidí olympijské soutěže Londýn. Naposledy se letní olympiáda konala dvakrát po sobě na stejném kontinentu v letech 1948 a 1952. Od té doby pořadatelství mezi kontinenty rotuje.

Všechny plusy a minusy musí zvážit 115 delegátů a rozhodnout. Mezi nimi i jediný Čech – bývalý oštěpař Jan Železný jako zástupce komise sportovců MOV.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.