8. srpna 2008 12:05 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Bomba v letadle měla narušit olympiádu

letadlo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy letadlo (ilustrační foto) | foto: Indranil MUKHERJEEAFP

TOKIO Hrozba pumového útoku si vynutila návrat čínského letadla směřujícího do Číny zpět do Japonska. Varovný e-mail zaslaný společnosti Air China podle ní uváděl, že cílem akce je narušit olympijské hry, které dnes začínají v Pekingu. Právě místo konání olympiády se mělo stát terčem útoku, stálo v e-mailu podle japonské policie a médií, které citovala agentura Reuters.

Výhrůžná zpráva byla podle agentury Kjódó zaslána kanceláři společnosti Air China v Japonsku krátce po poledni. Obsahovala hrozbu, že bomba na palubě stroje letícího z Japonského města Nagoja do Čchung-čchingu bude odpálena tak, aby letadlo spadlo na olympijský stadion v Pekingu. Letadlo bylo proto obráceno zpátky do Japonska, kde bezpečně přistálo.

Podle japonských médií bylo bez úhony evakuováno všech 71 cestujících a členů posádky. Policie stroj prohledala, ale žádné výbušniny v něm neobjevila. Letadlo s několikahodinovým zpožděním znovu odstartovalo. Japonská policie po hrozbě pumovým útokem prohledala ještě další čtyři letadla, která směřují do Číny. Kontroly zpozdily odlet strojů o dvě hodiny, pyrotechnici ale žádné nálože nenašli.

Podle agentury DPA je pekingské letiště z bezpečnostních důvodů po dobu slavnostního zahájení olympijských her zcela uzavřeno.
ČTK