Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Boxerská federace odstavila z olympijských her 9 sudích. Včetně 'Putinovců'

Michael Conlan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Conlan. | foto: Irish-boxing.com

PRAHA/RIO DE JANEIRO Velkým tématem boxerského turnaje v olympijském Riu de Janeiru nejsou ani tak výkony jednotlivých bojovníků v ringu, jako mužů a žen v bílých košilích kolem něj. Ano, rozhodčích. Nyní někteří doplatili na své chyby, které v průběhu turnaje učinili.

36 rozhodčích, kteří v posledních dvou letech soudcovali velké mezinárodní akce, pozvala Mezinárodní boxerská federace na olympiádu. Vedle 32 mužů také 4 ženy. Ti už mají za sebou po čtvrtku celkem 257 zápasů (čtyři se z různých důvodů neuskutečnily).

V posledních dvou dnech se ale už nejsledovanější turnaj amatérského boxu netýkal devítky z nich. Jmenovitě? Číňana Wang Menga, Kazacha Rachymžana Rysbajev, Mongola Khas-Erdeneho Khishgeeho, Brita Mika Basiho, Poláka Mariusze Gornyho, Ira Mickyho Gallaghera, Rusů Vladislava Malyševa, Sergeje Morozova a Alžířanky Kheiry Sidi-Yakoubové!

Především poslední čtyři jména jsou s děním v olympijském ringu hodně zajímavá. Proč? Gallagher totiž seděl na bodech mimo jiné i ve finálovém souboji těžké váhy Jevgenij Tiščenko vs. Vasilij Levit, který viděli mnozí jako ten nejspornější vůbec dosud na turnaji.

Vladimir Nikitin slaví postup do dalšího kola boxerského turnaje ve váze do 64...

Vladimir Nikitin ošetřovaný už v osmifinále turnaje.

A není bez zajímavosti, že je to krajan a známý Michaela Conlana. Toho Conlana, který ztropil nechutné divadlo po svém vyřazení od Rusa Vladimira Nikitina. Že nešlo o zářez, může ukázat i obrázek níže, na kterém jsou úderové statistiky zápasu. Ačkoliv ty nejsou vždy tím nejdůležitějším faktorem, jasně ukazují na vyrovnanost tohoto souboje. Ano, Ir byl aktivnější, rozhodně ale svého soupeře výrazně nepřejel!

Navíc do statistik se počítají všechny údery. I ty tzv. nečisté. „Jedním z pravidel bodování je i to, že čisté údery jsou hodnocené výše než facky, nebo údery paží, předloktím. Důležitá je také taktika a technika. Techničtější boxer je na tom lépe než ten, kdo je fyzicky silný a jen rozdává údery kolem sebe,“ řekl po úterní zprávě, že někteří sudí v Riu skončili, americký zástupce AIBA Tom Virgets.

O pravidlech bodování ale někdy příště (připravujeme je pro vás ve spolupráci s českými mezinárodními rozhodčími a na základě pravidel AIBA). Zpět k suspendovaným mužům a ženě na probíhajícím turnaji v Riu, které čekají poslední tři zápasové dny.

Olympijský box - Uzbek Rustem Tulaganov slaví postup do čtvrtfinále váhy nad 91...
Olympijský box - Uzbek Rustem Tulaganov slaví postup do čtvrtfinále váhy nad 91...

Jeden slaví a druhý smutní...

Že to asi nebude s tím Putinovým kupováním si výsledků tak horké dokazují jména Malyševa a Morozova na zmíněném seznamu vyřazených rozhodčích. Oni toho ostatně na turnaji i před tímto odsunutím na druhou kolej příliš nestihli.

Asi nejzajímavější jméno z tohoto výčtu je to poslední. Alžířanka Sidi-Yakoubová má jako jediná žena pět hvězdiček AIBA (nejvyšší hodnocení kvality), v Riu působila jistě jak na bodech, tak především v ringu. Dle všeho se jí ale stal osudným právě souboj Tiščenka s Levitem, kde spolu s Gallagherem a Vietnamcem Trongem Nghiaem Vuongem rozhodla o kontroverzní výhře Rusa.

Mimochodem, že má AIBA jiné hodnocení výkonů rozhodčích než sami boxeři a veřejnost dokazuje, že mimo hru není kromě Poláka Gornyho (Nikitin vs. Conlan) nikdo další, kdo rozhodoval sporné souboje turnaje, mezi které se dají ještě řadit například duely Miry Potkonenové s další Irkou Katie Taylorovou, Husejna Iašajše s Mihaiem Nistorem či Fazliddina Gajbnazarova s Garym Russellem.

Olympijský box - Rus Jevgenij Tiščenko (v červeném) a Ital Clemente Russo ve...

Rozhodčí v zápase Tiščenko vs. Russo.

Je důležité vědět ještě tři základní body:

1. Pro každý duel je počítačem vybráno šest rozhodčích (jeden hlavní a pět bodových), kteří jdou společně k ringu, a všech pět následně boduje. Dva z nich naslepo, tentýž počítač ještě před úvodním gongem vybere trojici, jejíž body nakonec rozhodují o výsledku.

2. Stejně jako na MS ve fotbale, nebo hokeji, i v boxu jsou sudí průběžně hodnocení, rozebírají se jejich výkony a body, a jak turnaj postupuje (a klesá i počet zápasů během dne), různě se mění počet jejich nasazení. Občas dochází i na vyřazení, je ale pravda, že pozastavit nominaci devíti rozhodčím z 36 je už hodně vysoké číslo, konkrétně jde o celou čtvrtinu.

3. Ačkoliv i náš web poukazoval na některá sporná konečná rozhodnutí i různé kamufláže týkajících se posledních kol, aby duely vypadaly na papíře vyrovnaněji, je třeba dodat, že opravdu do očí bijících výsledků nebylo na olympiádě ani pět procent všech dosud odboxovaných zápasů.

Zleva boxerští medailisté ve váze do 49 kg: Yuberjen Rivas, Hasanboy Dusmatov,...
Do Ria zavítal také boxerský fenomén Floyd Mayweather.
Olympijský box - Francouz Sofiane Oumiha (v červeném) a Thajec Amnat Ruenroeng...
Vladimir Nikitin slaví postup do dalšího kola boxerského turnaje ve váze do 64...

Boxerské duely na olympijských hrách v Riu provázení kontroverze.

„Nemyslím si, že by rozhodčí chybovali na základě úplatků, ale prostě proto, že tak učinili na základě vlastního špatného vyhodnocení jednotlivých kol,“ řekl jeden z amerických trenérů v Riu Kay Koroma. „Jsme rádi, že AIBA na kritiku zareagovala tak, jak zareagovala,“ doplnil jej americký šéftrenér Billy Walsh. Mimo jiné také Ir, který ještě před dvěma lety vedl reprezentaci své vlasti a stál za úspěchy Conlana, Taylorové či O ‚Reillyho.

Sečteno a podtrženo: rozhodčí v Riu chybovali, AIBA reagovala. Rozhodně ale na základě výstupu Conlana, jak prezentovala některá česká média. A nezbývá než věřit, že poslední kola turnaje už proběhnou v klidu a lidé se budou bavit především děním v ringu. Ony totiž samotné duely na olympiádě zatím nabízejí veskrze lahůdkovou a špičkovou podívanou!

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...