3. července 2013 13:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Bronz získala s rakovinou prsu. Jamajčanka vyhrála i bitvu s nádorem

Jamajská běžkyně Novlene Williamsová-Millsová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jamajská běžkyně Novlene Williamsová-Millsová | foto: www.erki.nlReprofoto

KINGSTON Jamajská atletka Novlene Williamsová-Millsová úspěšně zvládla boj s rakovinou prsu. Jednatřicetiletá čtvrtkařka se zhoubnou nemocí startovala loni na olympijských hrách v Londýně, kde získala bronz ve štafetě. Informaci zveřejnila až nyní poté, co se nominovala na mistrovství světa v Moskvě.

Atletka se diagnózu dozvěděla loni v červnu krátce před olympijskou kvalifikací. Nikomu kromě manžela a nejbližší rodině o nemoci neřekla a pár dní nato vyhrála na domácím šampionátu čtvrtku za 50,60 sekundy. V Londýně v srpnu obsadila v individuálním závodě páté místo a se čtvrtkařskou štafetou vystoupila na stupně vítězů. Tři dny po hrách jí lékaři vyjmuli bulku z prsu. Následovala oboustranná mastektomie, další operace, při níž jí odstranili další zasaženou tkáň, a následně rekonstrukční zákrok. Poslední operaci podstoupila letos 18.

ledna. Minulý týden už opět zářila na dráze a na domácím šampionátu se opět jako vítězka časem 50,01 kvalifikovala na šampionát do Moskvy. Teprve poté se odhodlala veřejně promluvit o tom, čím v posledním roce prošla. "Závodila jsem na olympiádě a bylo to šílené. Pro každého sportovce je to sen, ale já jsem tam myslela jen na na své problémy, které musím zvládnout. A říkala jsem si, jestli to vůbec přežiju," přiznala Williamsová-Millsová, jejíž starší sestra zemřela v roce 2010 ve věku 38 let na rakovinu vaječníků.

"Stejně jako Angelina Jolie jsem měla vysokou pravděpodobnost, že ji (rakovinu) dostanu. Ale měla jsem šanci si vybrat, to se každému nepoštěstí," dodala s tím, že zvolila agresivnější léčbu, která zvýšila její šance na vyléčení.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz