19. srpna 2016 5:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Bronzová Špotáková: Píďa mi nepomáhá k lepším výkonům, on čaruje proti ostatním

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Slavící Barbora Špotáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavící Barbora Špotáková. | foto: MAFRA

RIO DE JANEIRO V páté sérii olympijského finále v Riu hodila oštěpařka Barbora Špotáková svůj nejlepší výkon 64,80 metru, potom sáhla vedle sebe na sedačku a vzala si do ruky Pídu. Malého medvěda s pruhovanými šatičkami a srdíčkem, kterého dostala od svého tříletého syna Janka. Byl to talisman, jenž prý vyčaroval bronzovou medaili.

Špotáková vydolovala ve finálové soutěži zbytky svých sil. „Na víc jsem dnes neměla,“ přiznala. Po nejdelším hodu už jí tedy nezbývalo nic jiného, než věřit v nadpřirozeno. „Už tady začaroval párkrát,“ řekla Špotáková a ukazovala plyšáka.

Nejvíc prý při úspěšném zápasu Lucie Šafářové s Barborou Strýcovou ve čtvrtfinále čtyřhry. To ho oštěpařka hladila osobně v hledišti po hlavě. „On nepomáhá k výkonu, čaruje proti ostatním,“ usmála se Špotáková.

A Pída pomohl, v posledních dvou sériích Špotákovou na Olympijském stadionu už nikdo nepřehodil. „Lidi mi psali, že když mám Pídu, že to zvládnu. A taky jo. Jak začalo pršet, tak jsem chytla Pídu do ruky a věděla jsem...“ líčila Špotáková, ale hned se zarazila a opravila. „No, nevěděla, strašně moc jsem si to přála,“ upřesnila.

Pátý pokus byl medailový. Dokonce si při něm při odhodu Špotáková zakřičela, což běžně nedělá. „Věděla jsem, že je to nejvíc, co ze mě mohlo v tu chvíli vyletět,“ přiznala. Když na výsledkové tabuli spatřila trojku, začala věřit v medaili. Řekla si, že to je na dobré cestě. „Úplně jsem zatajila dech a věděla jsem, že mi síly dochází, že začíná pršet. V tu chvíli jsem začala věřit. Hodně věřit,“ prohlásila.

Letní olympijské hry v Riu de Janeiro, hod oštěpem, ženy, finále, 18. srpna. Oštěpařka Barbora Špotaková vybojovala bronzovou medaili.
Letní olympijské hry v Riu de Janeiro, hod oštěpem, ženy, finále, 18. srpna. Oštěpařka Barbora Špotáková (vpravo) vybojovala bronzovou medaili a Sara Kolaková zlatou.

Světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka měla štěstí. Čtvrtou Polku Marii Andrejczykovou porazila o dva centimetry; mezi druhým a sedmým místem oštěpařky dělilo pouhých 88 centimetrů. „Říkali jsme, že to bude vyrovnaná soutěž. Měli jsme výjimečně pravdu, protože když se něco předpovídá, tak je to většinou jinak. Nebyla tu jasná favoritka,“ uvedla Špotáková.

Polská soupeřka ji asi nebude mít ráda. Na letošním Memoriálu Josefa Odložila totiž měly obě navlas stejný výkon a česká oštěpařka vyhrála díky lepšímu druhému pokusu. „Ale myslím, že mi to snad trošku přeje. Je mladá, je jí dvacet. Já jsem v jejím věku oštěpem ještě neházela, začínala jsem v jednadvaceti,“ upozornila Špotáková. „Je to nová generace a já jsem ráda, že taky ještě umím občas předvést něco dobrého,“ řekla.

Z těsného souboje vyšla s medailí, což považovala za neuvěřitelné hlavně proto, že si v březnu zlomila zánártní kost a s jejími ambicemi to vypadalo všelijak. Sedm týdnů chodila jen o berlích. „Je to neuvěřitelné, že se to povedlo, děkuji všem. Jsem ráda, že jsem zůstala v klubu,“ cenila si, že se na stupně vítězů dostala jako nejstarší finalistka.

Sára Kolaková v oštěpu.
Sára Kolaková ve finále v Riu.
Sára Kolaková ve finále v Riu.
Sára Kolaková ve finále v Riu.

Olympijská šampionka Sara Kolaková.

Přitom čtvrteční den se nevyvíjel podle jejích představ. Sice se dobře vyspala, ale přes den už nezamhouřila oka a pořád si představovala, jak hází. „Zase jsem celý den závodila, hrozně moc sil mi to vzalo,“ podotkla Špotáková. Ani pocity při příchodu na stadion nebyly kdovíjaké. „Hlodaly ve mně pochyby, musela jsem zahánět špatné myšlenky,“ přiznala.

„Protože jako když si zlomíte v březnu nohu, tak vám to hlavně zlomí sebevědomí. Noha se pak zahojí, je v pohodě, ale nabýt zpátky to, že jste neporazitelnej, to je strašně těžký,“ upozornila. „Ale řekla jsem si teď, nebo nikdy. Olympiáda je jednou za čtyři roky a čekat další, to v mým věku...“ smála se pětatřicetiletá oštěpařka.

Když ji žádná ze soupeřek už nepřehodila, Špotáková slavila a křepčila, jako kdyby vyhrála. „Tak jsme třetí, no a cóóóóóóó!“ hlásila a tančila i před novináři opět s Pídou v ruce. „Zaplaťpánbůh, že jsem na ten pátej pokus vyhrabala síly. Čtvrtá sestra má cit pro drama,“ usmála se a připomněla písničku od skupiny Tři sestry, kterou jí populární kapela složila za vítězství v Pekingu před osmi lety.

ČTK
  • 9Diskuse