21. února 2010 16:26, aktualizováno 22. 2 21:07 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Bronzový hattrick? Proč ne, čeští sprinteři si věří na medaili

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Martin Koukal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Koukal. | foto: Reuters

WHISTLER Jeden ještě na hrách nezávodil, druhý odstoupil z víkendového skiatlonu. Aby se šetřil právě na týmový sprint dvojic. Dušan Kožíšek a Martin Koukal používají osvědčený model. Úspěšný model,který jim už přinesl bronz z mistrovství světa v roce 2005. Kožíšek navíc svůj úspěch o dva roky později obhájil s Milanem Šperlem. Nyní touží po završení hattricku.

Není nevyzpytatelnější lyžařská disciplína. Týmový sprint má vždy papírové favority, ti ale málokdy naplní očekávání. Podle sprintu jednotlivců by měli zazářit Rusové - vždyť ve středu vyhrál na cílové pásce Nikita Krjukov před Alexandrem Panžinským. Ten se ale jel klasicky. Týmový pojedou lyžaři volně. A největší šance tak mohou mít tradičně ambiciózní Norové.

Norové jsou zklamaní
Těm se na hrách zatím nedaří, jejich prapor drží pouze trojnásobná medailistka Marit Björgenová. Očekáváná hvězda celé olympiády Peter Northug zatím tápe, marně zatím hledá formu, která jej vynesla až do čela letošního Světového poháru a ke třem zlatým z posledního MS v Liberci. Jediný bronz ze sprintu je sebevědomého Nora hodně málo.

Každá země ale musí pečlivě vybírat, ve Vancouveru může nasadit do boje pouze jednu dvojici. A ztratit by se nemuseli ani Kožíšek s Koukalem, o nichž se dlouho mluví jako o možných adeptech na zisk cenného kovu. "Oba kluci jezdí výborně, všechny skejtové sprinty letos jeli dobře, tak věřím, že tam budou zlobit," řekl trenér Miroslav Petrásek.

Uvědomuje si, že konkurence je obrovská."Týmů tam je víc, ale při troše štěstí naši můžou bojovat o první šestku a výš," uvedl Petrásek. Doufá, že české dvojici nahraje náročnější profil tratě.

Kožíšek šetřil síly
Kožíšek se na svůj hlavní start na olympiádě těšil. Oproti bronzu z roku 2005 se cítí sprintersky vyzrálejší. "V Oberstdorfu jsem byl benjamínek a neměl téměř žádné zkušenosti, teď jich mám hodně a to nás může posunout zase o kousek dál," uvedl. "Dušan dozrál a nebojí se na trati něco udělat," prohlásil Koukal.

Kvůli sprintu odstoupil ze sobotního skiatlonu, protože se mu nedařilo na klasické části a raději šetřil síly na pondělí. "Křikl jsem na něj ve druhém okruhu, ať to zabalí, jestli chce," řekl trenér Petrásek.

Pro sprint je podle Koukala nejdůležitější "vypadat krásně", jak vtipkoval. K úspěchu je ještě potřeba přidat rychlost po celé tři okruhy. "Člověk se musí umět i okamžitě rozhodovat, dokázat se pohybovat v poli," uvedl Kožíšek, který by se chtěl předvést lepším výsledkem než ve sprintu jednotlivců, kdy mu těsně unikla účast ve čtvrtfinále. Mezi jednotlivými koly mají sprinteři určitý krátký čas si vydechnout.

Hodně záležet bude na servismanech
Servismani se snaží mezitím zrychlit jejich lyže. "My se stačíme lehce napít a já pak sleduju, jak kdo jede," řekl Koukal. Snaží se případně vymyslet taktiku na další úsek. "Vím, že když s sebou odvezu Rusa, tak to pak pomůže Dušanovi," dodal běžec.

Sprinteři v týmovém klání musí dobře rozvrhnout síly. Nedá se jet hned naplno. V tom případě by jim o pauze ztuhly nohy. "Pokud to člověk přepálí, tak už se z toho nemůže dostat a je tam zbytečný. Pokud jede na devadesát procent, dá se odpočinout skoro na nulu," řekl Kožíšek.

Zraněná Majdičová za Slovinsko nenastoupí
Týmový sprint čeká i ženy. České barvy mají hájit Eva Nývltová s Ivanou Janečkovou, pro které by byl obrovským úspěchem už postup z kvalifikace.

Jisté je, že se nepředstaví Slovinka Petra Majdičová, zatím nejúspěšnější sprinterka sezony. Pro ni hry skončily po středečním individuálním závodě, kdy sice vybojovala bronz, ale při těžkém pádu před jeho startem si poranila žebra a poškodila plíce. Pokud nastoupí hvězda olympiády Marit Björgenová, může rozšířit sbírku dvou zlatých a jedné bronzové medaile.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz