5. července 2011 16:15, aktualizováno  16:27 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Bývalý lyžař a dopingový hříšník Myllylä zemřel

Mika Myllylä. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mika Myllylä. | foto: Reprofoto

HELSINKY Bývalý slavný finský běžec na lyžích Mika Myllylä, který si ale také odpykal dvouletý trest za doping, již v jednačtyřiceti letech zemřel. Policie našla jeho tělo v úterý v bytě ve městě Kokkola, ale důvod smrti nesdělila. Slavné časy Myllylä prožil v letech 1998 a 1999. Na olympiádě v Naganu vyhrál volnou třicítku a přidal bronz na desítce.

Vrcholem jeho kariéry bylo mistrovství světa v Ramsau o rok později, kde získal tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Celkem vybojoval šest olympijských kovů a dohromady má devět medailí z mistrovství světa.

Propad do hlubin přišel v roce 2001. Na světovém šampionátu v Lahti měl stejně jako další finští běžci pozitivní test na plasma-expander HES. Dostal dvouletý zákaz činnosti, který mu vypršel 21. února 2003. Loni užívání dopingu přiznal.

V roce 2005 se Myllylä objevil v Bedřichově a dvanáctý doběhl v dálkovém běhu Jizerská padesátka, ale jinak měl problémy. V roce 2006 podstoupil odvykací kůru ze závislosti alkoholu, ale asi neúspěšně. V roce 2008 dostal podmíněný trest vězení na tři měsíce za řízení v opilosti a loni mu hrozilo vězení za násilné činy.

ČTK