26. července 2012 13:28 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Češi byli oficiálně přivítáni v olympijské vesnici

Česká výprava na olympiádě v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká výprava na olympiádě v Londýně | foto: ČTK

LONDÝN Spolu s týmy Kuby, Norska a Ekvádoru byla dnes česká výprava při oficiálním ceremoniálu s národní hymnou přivítána v olympijské vesnici. Pro mnohé české sportovce bylo vztyčení národní vlajky skutečným zahájením her, neboť například basketbalistky se pátečního večerního slavnostního otevření nezúčastní, protože je hned v sobotu čeká první zápas s Čínou.

Ceremoniál provázely taneční kreace na hudbu legendární britské skupiny Queen. Při písni Bicycle přijela na kole ve zlaté barvě herečka převlečená za královnu a všechny sportovce oficiální přivítala stejně jako starosta olympijské vesnice Charles Allen. Ten od šéfa olympijské mise Františka Dvořáka dostal darem českou vlajku, český křišťál a kazetu s odznaky. Zazněla i slavná skladba We are the champions.

Podobně jako česká výprava jsou v olympijské vesnici vítány od pondělí do pátku delegace všech 204 zemí, které se olympijských her zúčastní.

Rosolové už Queeni lezou na nervy

Ceremoniálů v mezinárodní zóně olympijské vesnice bylo naplánováno celkem 51. "Nemám nic pro Queenům, ale už mi to trochu leze na nervy," poznamenala překážkářka Denisa Rosolová, jež má okna v české části vesnice směrem k dějišti ceremoniálu.

Čeští sportovci si ale vlastní slavnost užili. Drželi vlajky, mávali, fotili a natáčeli. "Ten pocit po vztyčení vlajky má člověku dát najevo, proč tady je," prohlásil kouč basketbalistek Lubor Blažek. "Holkám je samozřejmě líto, že nebudeme v pátek na zahájení, ale hrajeme brzy a nechtěl jsem narušit program. Vítězit musí sport, vysvětlil jsem to holkám," prohlásil. "Pro nás tohle bylo hlavní zahájení olympiády," dodal.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?