11. srpna 2008 19:03 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Češi dnes zůstali bez medaile

Defilé českých sportovců při zahajovacím ceremoniálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Defilé českých sportovců při zahajovacím ceremoniálu. | foto: ČTK

PEKING Česká výprava dnes poprvé na olympijských hrách v Pekingu vyšla medailově naprázdno. Roli černého koně nepotvrdil judista Jaromír Ježek, který prohrál hned svůj první duel. Druhý český finalista v dnešním programu střelec Václav Haman nenavázal na zlaté výkony Kateřiny Emmons a Davida Kosteleckého a neprošel kvalifikací.

Poprvé na hrách ale vyhrály basketbalistky, pro něž nebylo Mali těžkým soupeřem. Postupové jízdy zvládly všechny veslařské posádky a do úterních bojů o medaile se probojovali vodní slalomáři Stanislav Ježek a Vavřinec Hradílek. Nečekaně dobře vstoupily do soutěže jachtařky Lenka Šmídová s Lenkou Mrzílkovou, kterým patří po dvou rozjížďkách čtvrté místo.

Basketbalistky po čtyřicetibodovém debaklu od USA porazily Mali vysoko 81:47 a už mají jen mírně záporné skóre. Český tým vstřelil prvních dvanáct bodů zápasu a v podobném duchu se až na chvilkový výpadek ve druhé čtvrtině odehrálo celé utkání. "Byl to vlastně náš první zápas, Ameriku nepočítáme. Jako družstvo jsme se potřebovaly rozehrát a dostat se do pohody," řekla rozehrávačka Hana Machová.

Čeští vodáci dnes byli v areálu Šun-i stoprocentně úspěšní. Oba slalomáři zajeli dvě čisté jízdy - kanoista Ježek postoupil do semifinále ze čtvrtého místa, Hradílek byl osmý mezi kajakáři. Do středečního semifinále postoupili skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková i čtyřka bez kormidelníka, dokonce rovnou účast v sobotním finále si z dnešních oprav zajistil dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková.

Méně se už dařilo tenistům, protože Tomáše Berdycha napodobily jen Iveta Benešová a Lucie Šafářová. Naopak s turnajem se hned v prvním kole rozloučili Nicole Vaidišová, Klára Zakopalová, Radek Štěpánek, Ivo Minář a Jiří Vaněk.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz