26. března 2015 11:14 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Věštba pro Rio: Češi získají jedenáct medailí, Gatlin porazí Bolta

Výtěžek aukce si rozdělí dvě nadace, Nadace Terezy Maxové dětem a Nadace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výtěžek aukce si rozdělí dvě nadace, Nadace Terezy Maxové dětem a Nadace... | foto: MAFRA - Michal Růžička

Oštěpař Veselý či judista Krpálek se zlatem, stříbrný kajakář Dostál, bronz pro veslařku Knapkovou nebo kanoistu Fuksu. Taková medailová vize by se Čechům jistě líbila: podle ní by v Riu měli zažít historicky nejúspěšnější olympiádu.

Jistě, je to jen hra, kterou je třeba brát s nadsázkou. Do letní olympiády 2016 zbývá více než rok, forma sportovců může být tou dobou všelijaká.

Přesto z této hry vyšli Češi velmi dobře: server Infostrada Sports jim ve svém odhadu tipnul pro hry v Riu 11 medailí, z toho 6 zlatých, což by byl ještě lepší výsledek než na dosud nejúspěšnější české olympiádě v Atlantě 1996.

Jak k tomuto závěru nizozemský web došel? Počet medailí vypočítává na základě algoritmu, který zohledňuje výsledky z uplynulých let ve Světových pohárech, na olympijských hrách či mistrovství světa.

Čím je výsledek aktuálnější a z prestižnější akce, tím má větší váhu. Autoři berou v potaz i dominanci, s níž sportovci ve svých sportech vládnou.

Češí zazáří na vodě

A tak i proto přiřkli zlatou medaili také běžkyni Hejnové, navzdory tomu, že po famózní sezoně 2013 rok nezávodila. Odvážně vypadá i předpověď titulu pro oštěpaře Vítězslava Veselého, kterého rovněž trápily zdravotní problémy.

Reálněji se jeví triumfy veslaře Ondřeje Synka, silného čtyřkajaku, oštěpařky Barbory Špotákové nebo judisty Lukáše Krpálka, kteří všichni loni slavili triumfy na vrcholných akcích.

Naopak „jen“ na stříbro věří Infostrada kajakáři Dostálovi, který na světovém šampionátu 2014 získal dva tituly - kromě čtyřkajaku i na singlu.

Vodní sporty by dle předpovědi měly být obecně hlavní českou medailovou disciplínou: bronzy prorokuje skifařce Mirce Knapkové, kanoistovi Martinu Fuksovi, deblkanoistům Jaroslavu Radoňovi a Filipu Dvořákovi a kajakáři Jiřímu Prskavcovi.

Ziskem 11 medailí by tak Česko ještě o medaili vylepšilo bilanci z Londýna a jejich hodnotou překonalo i Atlantu.

Vyjde to ale i ve skutečnosti? Všechny současné odhady se samozřejmě splnit nemusí, další sportovci naopak mohou překvapit. Tradičně úspěšní bývají střelci, zazářit může třeba někdo z atletů, cyklistů, tenistů či moderního pětiboje.

Jamajský sprinter Usain Bolt

Jamajský sprinter Usain Bolt

Vůbec nejúspěšnějším národem mají být podle odhadu stejně jako v Londýně 2012 Američané, místo 104 medailí jim však předpověď prorokuje „jen“ 97.

Mimochodem, jednu zlatou má pro USA vyhrát i sprinter Justin Gatlin a porazit tak i fenomenálního Usaina Bolta. „V poslední době moc nezávodil,“ vysvětluje hlavní analytik Simon Gleave.

A další dva tituly se předpovídají Michaelu Phelpsovi, nejúspěšnějšímu olympionikovi historie, který se loni v dubnu vrátil k závodění. Podobně jako Češi by se jistě nezlobil, kdyby se tato předpověď naplnila.

Ondřej Novotný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!