Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

České televize hrozí: V budoucnu je možné, že se nebude vysílat olympiáda

Zleva: Hughesová, Sáblíková, Beckertová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Hughesová, Sáblíková, Beckertová. | foto: ČTK

PRAHA V budoucnu není vyloučena situace, kdy se na českých televizních kanálech nebudou vysílat kvůli vysokým nákladům na práva a různým omezením olympijské hry. Na dnešním jednání sněmovního volebního výboru to připustil předseda rady České televize (ČT) Jiří Baumruk, který takovou situaci označil za nejhorší možnou variantu. Výbor dnes projednával zprávy o činnosti a hospodaření ČT.

"Cena práv na olympijské hry a povinnosti pro televize, které práva získají, tak rostou, že už nyní je to na hraně," řekl později Baumruk. Nyní kupuje práva pro Evropu od Mezinárodního olympijského výboru Evropská vysílací unie, ČT je jejím členem. Podle Baumruka smlouva mezi unií a výborem skončí v roce 2016.

"Je možné, že do toho vstoupí nějaký komerční subjekt, který koupí televizní práva pro Evropu, koupí je draho, to je smyslem činnosti olympijského výboru v této oblasti, pak je bude draho prodávat," podotkl Baumruk. Teoreticky se podle něho může stát, že práva na olympiádu si budou moci překoupit jen placené televizní kanály, případně se budou televizní stanice z finančních důvodů muset o vysílání dělit.

Může ale podle Baumruka nastat i situace, že na práva nebudou mít peníze ani dvě nebo tři stanice dohromady. Určité období může být cena tak vysoká, že je v Česku nikdo nekoupí, dodal předseda rady ČT s tím, že je nutné se na takovou možnost připravit. Podle zprávy o hospodaření měla ČT loni schválený vyrovnaný rozpočet 7,3 miliardy korun, kvůli hospodářské krizi reálně činil 6,9 miliardy.

Baumruk před poslanci zdůraznil, že rada ČT by schodkový rozpočet nikdy neschválila. Za břemeno označil televizní budovy na Kavčích Horách, které vyžadují vysoké provozní náklady a některé nejsou ani prostorově vyhovující. Při jednání o zprávě o činnosti vyvolalo pozornost poslanců například to, že sledovanost ČT klesá, rostou ale náklady na výrobu pořadů.

Zástupci televize to vysvětlovali zejména zvyšujícím se počtem stanic na trhu a vznikem dvou nových kanálů ČT - zpravodajského a sportovního. Poslanci naopak ČT chválili za její postup v digitalizace vysílání. Obě zprávy České televize doporučili sněmovně jednomyslně ke schválení.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...