27. září 2011 12:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Česko už má 32 míst pro olympiádu v Londýně

Medaile pro olympiádu v Londýně 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medaile pro olympiádu v Londýně 2012. | foto: Reuters

PRAHA Medailový tip místopředsedy Českého olympijského výboru Františka Dvořáka pro hry v Londýně? "Věřím v pět cenných kovů. Tři, to je základ, a všechno nad pět by přineslo velký důvod k radosti," uvedl zkušený činovník, který bude příští rok opět šéfem české mise.

A má-li tipovat jmenovitě? "Oštěpařka Špotáková je taková jistota, biker Kulhavý má úžasnou formu a věřím, že mu vydrží, skifaři Knapková a Synek také, střelkyně Emmons a Sýkorová… To už je víc než pět, že? Víte, jeden náš kolega říkal – dejte si na papír všechny potenciální medailisty a vydělte to třemi. Doufejme, že ta slova platit nebudou," usmál se Dvořák.

Z Pekingu 2008 přivezla výprava šest medailí, z Atén o čtyři roky dříve osm.

Ve hře je i pozemní hokej

Koncem července mělo Česko deset sportovců, kteří vybojovali účastnická místa pro hry pod pěti kruhy, nyní jich má už 32. Právě tolik lidí by reprezentovalo republiku, kdyby hry začaly už dnes, 304 dny před skutečným začátkem.

A jaká jsou očekávání?

"Pracujeme s číslem sto třicet až 155 míst, ale je to vždycky hra o věštění s reálem, který se neustále mění. Počet sportovců je jako živý organismus," líčil Dvořák.

Jeho slova potvrzuje situace v atletice. Přísnější A-limit má z letošního roku splněno patnáct závodníků, limit ale musí příští rok potvrdit.

Pokud jde o kolektivní sporty, nejblíž mají k Londýnu basketbalistky. Loňské vicemistryně světa po omlazení skončily na letošním ME čtvrté, a probojovaly se tak do červnového kvalifikačního turnaje. V nejbližších dnech se má rozhodnout, zda se turnaj uskuteční v Česku, nebo v Turecku. Z tohoto podniku pocestuje do Londýna prvních pět z dvanácti družstev.

Fotbalisté už jsou ze hry a v případě volejbalistů či házenkářů je kvalifikační klíč těžký a složitý.

"Nezapomínejte ale na pozemní hokej. Postupovou šanci mají muži i ženy," upozornil Dvořák. Konečná nominace bude navržena 20. června a schválena o týden později, činovníci ČOV předběžně počítají s číslem kolem 130 sportovců.

Už 11. října podá Česko oficiálně přihlášku k OH 2012. "Podepíšeme ji na Pražském hradě za přítomnosti prezidenta Václava Klause," uvedl předseda ČOV Milan Jirásek.

Nyní usilují činovníci ČOV o co nejlepší umístění výpravy v olympijské vesnici. "Chceme, aby sportovci byli co nejblíž k jídelně a zázemí vesnice, při nedávné návštěvě Londýna jsme organizátorům navrhli tři objekty. Museli jsme též uvést, s kým bychom daný objekt chtěli obývat, takže jsme uvedli ty, s nimiž si vyhovíme – Slováky a Slovince," prozradil Dvořák.

A na kolik účast české výpravy na olympijských hrách vyjde?

"Bude to podobné jako v Pekingu – přibližně 36 milionů korun. Čtyři pětiny půjdou ze státní pokladny, zbytek zaplatí naši sponzoři," uvedl pro LN Jiří Kejval, místopředseda ČOV pro ekonomiku.

Také odměny za medaile zůstanou stejné – milion a půl, 700 a 400 tisíc korun. "V řadě zemí jsou odměny větší, ale jsme v situaci, kdy český sport začíná mít všeho málo," doplnil Kejval.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!