13. srpna 2016 18:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Chyba uklízečky, nebo provokace? Rusové si stěžují na zauzlovanou vlajku ve vesnici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 28Diskuse
Ruská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská vlajka. | foto: ČTK

RIO DE JANEIRO Tým ruských sportovců si stěžuje, že v olympijské vesnici opakovaně dochází k hanobení jejich vlajky. Akvabela Alexandra Packevičová novinářům řekla, že zástavu visící uvnitř ruského domu už dvakrát kdosi strhnul, zauzloval a pohodil na zem.

Na sociálních sítích proti tomu okamžitě začali protestovat ruští fanoušci. Incidenty považují za provokace těch, kteří po zveřejnění rozsáhlého dopingového skandálu v ruském sportu volali po vyloučení všech Rusů z olympijských her.

„Postoj k ruským sportovcům je tady příšerný. Tohle jsem ve své kariéře ještě nezažila, odmítají nám pogratulovat na stupních vítězů, podat ruce. Bydlíme v šestnáctém patře jednoho z domů, kde visela ruská vlajka. Dneska jsem ji našla v rohu a zauzlovanou. A nebylo to poprvé,“ postěžovala si ruským médiím Packevičová.

Agentura Reuters přirovnala atmosféra v olympijském bazénu především mezi americkou a ruskou výpravu k době studené války před pádem Berlínské zdi. „Vysmívají se nám, ponižují nás,“ pokračovala obhájkyně zlata z Londýna, šestinásobná mistryně světa a dvojnásobná evropská šampionka, které začnou soutěže v neděli.

Napětí v ruské výpravě nepřidaly ani kontroverze v boxerském výběru, kde se mluví o šikaně šéftrenéra Alexandra Lebzjaka směrem především k mladým bojovníkům, a také oloupení Jevgenije Korotiškina. Momentálně už člen ruské plavecké federace byl v Riu přepadený dvěma muži na cestě do restaurace Astor.

Šéf ruské výpravy Igor Kazikov ale emoce mírní a ujistil, že vše ve spolupráci s organizačním výborem vyšetří. Podle něho došlo k popisovanému incidentu jen jednou a nevyloučil, že mohlo jít jen o chybu uklízečky.

A smířliví byli nakonec i Packevičová s Korotiškinem. „Nezlomí nás, nevyprovokují. Ne, budeme se ještě více usmívat a ještě více dřít,“ pronesla sedmadvacetiletá akvabela. „Dal jsem jim všechny peníze a cennosti. Je to to nejmenší za příhodu, kterou nyní budu moct vyprávět svým dětem. Není to nic příjemného, ale jsou horší věci,“ dodal šestinásobný světový rekordman.

  • 28Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky


Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.