31. března 2015 11:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Čínští autoritáři povolili: kvůli olympiádě chtějí v zemi zpřístupnit i Facebook

Olympijské kruhy na letišti v Soči | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské kruhy na letišti v Soči | foto: Reuters

PEKING V poslední červencový den zvolí na zasedání MOV v Kuala Lumpuru dějiště zimních olympijských her 2022. Po odstoupení evropských měst zůstali ve hře dva asijští kandidáti: čínský Peking a kazašské Almaty. A Čína nyní upevňuje své pozice.

Plusové body získala už v únoru, kdy její státní společnost Wanda Group koupila za více než miliardu eur jednu z nejvlivnějších firem na poli sportovního marketingu, švýcarský Infront. Ten vlastní rovněž práva na mistrovství světa ve fotbale, hokeji, lyžování či biatlonu.

Nyní sáhli čínští funkcionáři k dalšímu tahu. Při návštěvě hodnoticí komise Mezinárodního olympijského výboru slíbili neomezený přístup k internetu v průběhu zimních her 2022.

Od roku 2009 přitom čínské státní orgány blokují i mnohé „politicky citlivé“ stránky, jako jsou podle nich Facebook, Twitter a Google. Údajně proto, že „jsou v rozporu se zákony státu“.

Při loňské olympiádě mládeže v Nankingu byla sice blokace zrušena, ale pouze v objektech souvisejících s konáním her. Přesto i nadále nebylo možné otevírat některé stránky, zabývající se například problematikou Tibetu.

Rovněž během návštěvy hodnoticí komise MOV umožnila čínská vláda neomezený přístup k internetu, jenže pouze ve vymezené oblasti a pro vybrané osoby.

V případě zimních her 2022 by mělo jít o mnohem rozsáhlejší koridor, vždyť lyžařské soutěže by se uskutečnily až ve 200 kilometrů vzdáleném Čang-ťia-kchou. Čínští činitelé tvrdí, že i ve všech oblastech, „jako jsou Starbucks a hotely“ (tak je to uvedeno v komuniké), zaručí plný přístup k internetu pro návštěvníky her.

Lepší než Peking v roce 2008

„Tato zpráva přichází ve stejnou dobu, kdy vláda naopak z bezpečnostních důvodů zostřila restrikce připojení do soukromých sítí (VPN),“ poukazuje odborný server Insidethegames.biz.

Wang Chuej, ředitel komunikace pro kandidaturu Pekingu 2022, ujistil komisi, že „olympijský Peking 2022 bude mnohem otevřenější než Peking 2008“.

Pro volitele MOV je to důležité prohlášení, neboť oslovování širokého publika prostřednictvím mediálních sítí je jedním ze stěžejních pilířů nové komunikační strategie MOV. Během her v Soči narostl počet osob sledujících facebookovou stránku MOV z milionu na téměř čtyři miliony.

Zpřístupnění Facebooku či Twitteru v průběhu her by se však nejspíš stalo podobně krátkodobým aktem, jako když v době zasedání organizace APEC (Asijsko-pacifického hospodářského společenství) nabídla Čína jeho účastníkům modrou oblohu nad Pekingem bez známek smogu, protože nechala dočasně uzavřít provoz více než 2000 průmyslových podniků a 1700 stavenišť.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz