27. července 2012 15:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Číňan Čchen jel do Londýna dva roky na rikše

Číňan Čchen jel do Londýna dva roky na rikše  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňan Čchen jel do Londýna dva roky na rikše | foto: ČTK

LONDÝN Číňan Čchen Kuan-ming projel za dva roky ve své rikše 16 zemí. Má za sebou 60 000 kilometrů, překonal záplavy, projel válečnými zónami i horskými průsmyky, někdy i za 39 stupňů Celsia.

Když teď dorazil do londýnské čínské čtvrti, stanici BBC řekl, že cílem jeho podniku bylo šířit olympijskou myšlenku. Na cestu energický a usměvavý 57letý Číňan vyrazil v červenci 2010. Teď chce pozdravit účastníky olympiády a slavit. Do poslední chvíle se pokouší získat povolení k účasti na zahajovacím ceremoniálu.

Jeho trasa vedla přes Tchaj-wan, Turecko a Irák, Pákistán a Afghánistán. Na myšlenku vydat se na cestu prý přišel v roce 2008, když v televizi viděl londýnského starostu Borise Johnsona přebírat v Pekingu olympijskou vlajku. Má u sebe pas s razítky mnoha zemí a také dokumentační fotografie z cesty, mezi nimi například svou rikšu před Eiffelovou věží v Paříži.

Číňan Čchen jel do Londýna dva roky na rikše

V Británii je od 6. července a seznámil se tam s Johnem Beestonem. "Když jsem kráčel přes Piccadilly Circus, všiml jsem si muže, který vypadal ztracený a bezmocný," popsal setkání Beeston. Spřátelili se díky troše čínštiny, kterou prý Beeston ovládá. "Věnoval jsem mu svůj čas, protože mě ten příběh uchvátil," řekl. Nepřestává doufat, že se Čchenovu žádost podaří do zahájení her vyjednat.

Ne všichni možná příběhu uvěří, ale je možné, že na Čchena mnozí návštěvníci v Londýně narazí a sami se přesvědčí, jak dokáže lidi rozesmát, uzavřela svou reportáž BBC.

Lidovky.cz, ČTK

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Německo
5 : 1
Na české straně je to Patrik Bartošák, který kryl 21 německých střel.
Nejlepším hráčem Německa je vyhlášen Frank Mauer.
Konec utkání.