Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Člověka v tísni naštval olympijský park na Letné, říká režisér klipu

Putin s olympijskou pochodní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin s olympijskou pochodní | foto: Youtube.com

PRAHA Umlčování davu nebo šikana homosexuálů. To jsou podle krátkého spotu lidskoprávní společnosti Člověk v tísni skryté disciplíny, ve kterých se v Rusku, dějišti blížících se olympijských her, také soutěží. Kritiky praktik Putinova režimu a porušování Olympijské charty se zhostil režisér a zakládající člen kreativního studia Družina Jan Látal.

Olympijský park na Letné

Ojedinělý projekt Českého olympijského výboru má proměnit pražské Letenské sady na epicentrum českých fanoušků, kteří neodcestovali přímo do Soči. Vedle sledování přenosů na velkoplošných obrazovkách budou mít návštěvníci také možnost vyzkoušet si některé disciplíny na vlastní kůži. Na půl hektaru se už buduje řada sportovišť včetně obří bruslařské plochy, dvou hokejových kluzišť, curlingové dráhy, běžkařského oválu nebo biatlonové střelnice. Vstupné do areálu bude 50 Kč.

Internetem se šíří provokativní video Člověka v tísni, které netradiční formou uporozňuje na drsné porušování lidských práv v Rusku. To si podle 33letého režiséra Jana Látala celou olympiádu přivlastnilo a zneužívá ji k vlastní propagaci.

LN: V čí hlavě se zrodil prvotní nápad natočit takový klip?
Člověk v tísni za námi do Družiny přišel s tím, že v Praze na Letné vzniká nějaký olympijský park. Nelíbilo se mu, že se všichni upínají na olympiádu jenom z hlediska sportovního. Nikdo už neřeší, že se v dějišti her porušují některé články Olympijské charty nebo lidská práva. Tak jsme se rozhodli, že tímto klipem upozorníme také na skryté disciplíny, které jsou však v Rusku běžné.

LN: Považujete tedy olympijský park v Praze za nevhodný projekt?
"Nedokážu to přesně posoudit, kolik v tom zahučelo milionů. Ale obávám se, že kdybych tady teď přesně počítal, na kolik vyjde v přepočtu jeden návštěvník, tak dospěju k závěru, že je to hodně neefektivní. A že by to bez podpory vůbec nebylo přístupné.

LN: Dá se v tom spotu najít i něco proti olympiádě obecně?
Naopak. Jsme jednoznačně pro olympijské zásady, ty se nám moc líbí. Proti čemu jsme a co nás hodně dráždí je, když si nějaká země doslova přivlastní olympiádu, zneužívá ji k vlastní propagaci a tu olympijskou myšlenku porušuje.

LN: I z české olympijské výpravy se ozývají hlasy, že už sportovce unavuje, jak se v souvislosti se Soči stále mluví spíše o teroristických hrozbách či Putinovi. Jako by prý ani nešlo o sport. Máte pro tento pohled sportovců pochopení?
"Sportovci si musí být vědomi, že utváří něco, na co je upřena pozornost celého světa. Tím pádem se z olympiády stává skutečnost, která má i mimosportovní přesah. Pokud si to nechtějí uvědomit, tak se obávám, že jim trošku ujel vlak a že žijí v bublině. Samozřejmě, že jde o sport, ale právě ten by se měl odehrávat ve fair-play prostředí.

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...