6. srpna 2016 20:41, aktualizováno  22:03 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Cyklistický závod plný zvratů vyhrál Van Avermaet, Češi ani Froome nestačili

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Greg Van Avermaet ve spurtu předstihl Dána Fuglsanga a Poláka Majku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Greg Van Avermaet ve spurtu předstihl Dána Fuglsanga a Poláka Majku. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO Věčně druhý, přezdívali mu kdysi. Jenže letos dokázal vyhrát etapový závod Tirreno-Adriatico, z výhry v etapě a ze žlutého trikotu k tomu se radoval na Tour de France. Nejcennější triumf si ale Greg van Avermaet schoval až do brazilského Ria. Stal se olympijským vítězem.

Byl to bláznivý závod.

Ještě dvanáct kilometrů před cílem uháněla vepředu trojice Vincenzo Nibali, Sergio Henao a Rafal Majka. Komentátoři se předháněli ve svých tipech na nového olympijského vítěze, když najednou...

Na zemi leží jak italský šampion všech tří Grand Tour, tak i kolumbijský vrchař týmu Sky. Oba po sobě nevěřícně koukají. Tak blízko jsme byli, pomyslí si a oba si sedají v šoku na obrubník.

Cyklistika - silniční: Závod mužů s hromadným startem (237,5 km):

1. Van Avermaet (Belg.) 6:10:05, 2. Fuglsang (Dán.) stejný čas, 3. Majka (Pol.) -5, 4. Alaphilippe (Fr.), 5. Rodríguez (Šp.), 6. Aru (It.), 7. Meintjes (JAR) všichni -22, 8. Zejc (Kaz.) -25, ...58. Vakoč -20:00, König, Štybar, Bárta nedokončili.

Dál před stíhací skupinou pokračuje jen Polák Majka, který se tak blíží k největšímu triumfu své kariéry.

Srdnatě drží náskok dvaceti sekund, jenže ho čeká ještě předlouhá rovinatá pasáž do cíle. A za ním jedou ve skupině skvělí klasikáři.

Jeden z nich, Greg van Avermaet, to pět kilometrů před cílem nevydrží a vypálí vpřed. Udrží se ho jen Jakob Fuglsang a marně tohle duo dotahuje i mladý Francouz Alaphilippe.

Van Avermaet s Fuglsangem dál pokračují ve stíhací jízdě, až kilometr a půl před cílem dojedou fyzicky zničeného Majku. Ten pak nejspíš kvůli křečím ani nezasáhl do finálního spurtu. O zlatou olympijskou medaili si to tak rozdali Dán s Belgičanem.

Van Avermaet vypálil vpřed 200 metrů před cílem a potvrdil, že ve finiši se mu dánský cyklista rovnat nemohl.

V sobotu, 6. 8. 2016 si připsal největší úspěch své kariéry – stal se olympijským vítězem.

Stříbro bere Jakob Fuglsang, bronz pak vysílený Rafal Majka.

Nejlepší z Čechů byl nakonec v cíli 58. Petr Vakoč. Nikdo další z trojice Leopold König, Jan Bárta a Zdeněk Štybar do cíle nedojel.

Jak se vše odehrálo

„Drsná trať,“ varoval už před startem Chris Froome.

„Prudká stoupání, technické sjezdy, kostky. Těžké. Přetěžké,“ tvrdil zase nizozemský spolufavorit Bauke Mollema.

A opravdu, taková sobota to pro cyklisty skutečně byla.

Na svou 237,5 kilometrů dlouhou pouť, při které nastoupali více než 4 tisíce metrů se 144 závodníků vydalo přesně ve 14:30. Tehdy na Copacabaně teplota dosahovala 35 stupňů.

Hned po startu odjela šestice Simon Geschke (Německo), Michal Kwiatkowski (Polsko), Svan Erik Bystrom (Norsko), Michael Albasini (Švýcarsko), Jarlinson Pantano (Kolumbie) a Pavel Kočetkov (Rusko).

Peloton na trati závodu, který měřil celkem 237,5 km.

Peloton na trati závodu, který měřil celkem 237,5 km.

Do úniku se snažil dostat i Petr Vakoč nebo Zdeněk Štybar, ani jeden z nich ale neměli dost štěstí, a tak se posléze stáhli k Leopoldu Königovi, pro kterého během celého dne neúnavně pracovali.

Už po deseti kilometrech přitom odstoupil Tom Dumoulin, který se chce soustředit na středeční časovku, kde i přes zlomeninu vřetenní kosti, kterou utrpěl v devatenácté etapě na Tour de France, bude patřit k největším favoritům.

Šestice si vepředu vypracovala téměř až osmiminutový náskok, o jeho snižování se v pelotonu starali hlavně Ital de Marchi s Ianem Stannardem z Velké Británie.

Na metě 120 kilometrů před cílem přivedl celý balík na kostkatou pasáž Petr Vakoč a hned hlavní pole roztrhal a náskok uprchlíků stáhl na tři minuty. V tu chvíli se skupina favoritů roztrhla. Vepředu šlapali Froome, Thomas nebo König, ale po pár kilometrech bylo zase všechno pohromadě.

Nejdéle před pelotonem nakonec zůstal Polák Kwiatkowski, který byl po 170 kilometrech jako poslední z úniku dojet.

V průběhu závěrečného stoupání se ze skupiny největších favoritů vykrystalizovala trojice Nibali, Henao, Majka, která ujížděla všem. Chris Froome se sice snažil dostat zpět, ale nebyl v takové formě jako před pár týdny ve Francii.

Medailisté silničního cyklistického závodu: Polák Majka s bronzem, vítěz Van Avermaet z Belgie a stříbrný Dán Fuglsang.
Cyklistický závod nabídl překrásná panoramata.

Na vrcholu kopce se tak zdálo, že o medailistech v olympijském závodě s hromadným startem je rozhodnuto.

Jenže pak přišel obávaný sjezd, ve kterém už dříve skončily naděje třeba Richieho Porta. Tentokrát na něj doplatili Nibali s Henaem.

Polský cyklista stáje Tinkoff tak měl před sebou poslední dvanáctikilometrovou časovku, kterou ale do vítězného konce nedotáhl.

Matěj Tomíček
  • 3Diskuse